ZMINA поспілкувалася з правозахисницями та активістками, щоб дізнатися, які виклики стоять перед ромськими жінками у процесі відбудови та як міжнародна спільнота може долучитися до їх підтримки.
ZMINA відвідала захід та зафіксувала головні моменти.
У розмові зі ZMINA ОʼФлаерті поділився своїм баченням того, як важливо підтримувати правозахисників у часи війни, чому Україні та Європі слід разом розвʼязувати проблеми дискримінації вразливих груп, а також акцентував увагу на ролі правозахисту в процесі відбудови України.
У жовтні 2020 року журналістка Таїсія Кутузова зазнала нападу під час зйомок у селі Гатне на Київщині, однак майже пʼять років потому вона та її адвокати Микола Гринишак та Ольга Веретільник досі борються за справедливість.
ZMINA проаналізувала три фільми, щоб не лише подивитися, що зараз у тренді, а й розібратися, як кіно формує наше сприйняття ролей жінок і чоловіків у суспільстві, яке переживає трансформацію.
Про те, як роми знаходять сили жити далі у складних реаліях війни, чому важливо руйнувати стіни дискримінації, що розділяють суспільство, і як ромська громада, попри всі труднощі, допомагає Україні відновлюватися й ставати сильнішою, – читайте в інтервʼю.
Про важливість освіти для ромських дітей і молоді, розвиток ромського жіночого руху, труднощі, з якими стикаються ромські жінки сьогодні, а також про те, як їхня активність і стійкість допомагають відновлювати країну, – далі в інтервʼю.
Щоб пригадати рік, який минув, та його здобутки у сфері прав людини ZMINA традиційно готує перелік правозахисних перемог. Більшість із них — зі словом "але".
На цю тему дискутували експертки – Яна Гончаренко, Анастасія Гудима та Ана Море – під час сесії "Політика висвітлення тематики ЛГБТІК+ в медіа. Протидія мові ворожнечі", яка відбулася у межах XVII Національної ЛГБТІК-конференції.
Експерти підкреслювали важливість надання рівних прав та підтримки для пар, які не можуть отримати офіційного визнання своїх стосунків, але потребують правового захисту, особливо в умовах воєнного стану.
Разом з квір-активістом Едвардом Різом ZMINA спробувала розібратися, чому приховані посили можуть бути небезпечнішими, ніж здається на перший погляд.
ZMINA звернула увагу на феномен культури скасування, проаналізувавши, як відомі ютуб-шоу та телевізійні програми почали стримуватися у жартах, а деякі – навіть перестали знімати нові випуски після власних факапів.
Під час війни українці стикаються з різноманітними викликами, зокрема, і з ускладненим доступом до медичних послуг через зменшення кількості лікарів. Для ЛГБТІК-спільноти це питання ще більше ускладнюється через стигматизацію та дискримінацію, яка може відбуватися у медичних закладах.
Про поточний стан впровадження недискримінаційних практик у бізнесі, роль Індексу корпоративної рівності, виклики, з якими стикаються компанії під час війни, та важливість заходів, що сприяють інклюзії, – в інтервʼю.
ZMINA переглянула кілька епізодів документальної драми і зробила висновок: найбільша загроза полягає не лише у навʼязуванні надприродних пояснень, але й у поширенні гендерних стереотипів, упереджень, узагальнень, а також у використанні застарілої лексики, що не відповідає сучасним реаліям.
ZMINA поговорила з Мариною Шевцовою про проблеми, з якими стикаються ЛГБТІК-учні, сучасні підходи до їх розвʼязання, приклади успішних ініціатив, а також роль школи, батьків та держави у підтримці цих дітей.
ZMINA спробувала розібратися як у шоу про нібито обстоювання та захист прав жінок можуть зустрічатися недолугі жарти про психічні розлади, ксенофобія та стереотипи щодо ЛГБТІК+.
Термінологія та правила коректного висвітлення питань, які стосуються сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, не є сталими і постійно змінюються та трансформуються. ZMINA спробувала знайти відповіді на поширені запитання, які часто постають перед журналіст(к)ами, які працюють з чутливими питаннями.
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.