В Україні може з’явитися Міністерство ветеранів: що воно робитиме для учасників АТО?

Дата: 18 Вересня 2018 Автор: Петро Смирнов
A+ A- Підписатися

Проектний офіс зі створення Міністерства у справах ветеранів на базі робочої групи парламентського комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю закликав Кабмін визначитися з кандидатурою голови відомства та ухвалити постанову про його утворення.

Як передає Центр інформації про права людини, про це представники офісу заявили на презентації моделі нового міністерства.

Вони також розповіли, як, на їхню думку, має працювати нове відомство.

КОЛИ МОЖУТЬ СТВОРИТИ МІНІСТЕРСТВО ВЕТЕРАНІВ?

Про міністерство вперше заговорили на початку цього року. 27 лютого Верховна Рада ухвалила постанову №7505, де звернулася до Кабміну з вимогою створити центральний орган виконавчої влади. Згодом комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю створив робочу групу, куди увійшли 100 представників громадських організацій з різних регіонів України і яка створила офіс проекту.

Протягом п’яти місяців експерти аналізували наявну систему соціального захисту ветеранів, міжнародний досвід та формували карти робочих процесів надання послуг ветеранам.

Відповідно до норм чинного законодавства, для створення нового органу виконавчої влади парламент має призначити керівника. Кандидатуру нового міністра має подати прем’єр-міністр України. Після цього новообраний очільник відомства у триденний термін має зареєструвати юридичну особу – міністерство.

За словами активістів, щоб міністерство ветеранів запрацювало з 2019 року, парламент має призначити міністра до кінця 8-ї сесії Верховної Ради VIII скликання, проте на сьогодні кандидатуру так і не подали.

НАВІЩО СТВОРЮВАТИ ОКРЕМЕ МІНІСТЕРСТВО ВЕТЕРАНІВ?

Нове відомство, на думку авторів пакету, потрібне, щоб упорядкувати бюрократичний хаос. Наразі над питанням ветеранів в Україні працюють майже 30 відомств. Серед них Державна фіскальна служба, яка паралельно з іншими органами виконавчої влади працює над санаторно-курортним лікуванням ветеранів, служба з питань геодезії, картографії та кадастру, що разом з органами місцевого самоврядування забезпечує ветеранів земельними ділянками, та багато інших.

Також створення міністерства має відкрити нові фінансові можливості підтримки ветеранів та їхніх сімей, а саме допоможе цій категорії громадян не просто користуватися пільгами, а відкривати свій бізнес тощо.

Активісти пропонують запровадити єдиний електронний реєстр ветеранів України

КИМ БУДЕ ОПІКУВАТИСЯ НОВЕ МІНІСТЕРСТВО?

На сьогодні в Україні налічується понад мільйон людей, що мають статус ветеранів. Цю цифру автори пакету змін взяли з Єдиного реєстру осіб, що мають право на пільги, а також з інших відкритих джерел.

У разі створення нового органу він буде опікуватися людьми, які згідно із законодавством отримали або мають право отримати статус “ветеран”. На сьогодні це учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни, члени сімей загиблих, померлих, зниклих безвісти, особи, що мають особливі заслуги перед батьківщиною, ветерани військової служби та інших силових структур, постраждалі учасники Революції гідності, борці за незалежність України у ХХ столітті, члени сімей ветеранів.

Проте автори аналітичного пакету пропонують переглянути Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантій їхнього соціального захисту”, чітко визначити статус ветеранів, щоб документ відображав реальні потреби ветеранів, та вилучити з переліку деяких з них.

“Зараз ми переосмислюємо історію, а тому треба, щоб вона була незаплямована. Ми повинні вибачитися перед людьми, які потерпали від радянської агресії”, – зауважила одна з експерток проектного офісу Олександра Тарасова.

Також активісти пропонують визнати добровольців учасниками бойових дій.

ЯКЩО МІНІСТЕРСТВО СТВОРЯТЬ, ТО ЩО ЗМІНИТЬСЯ?

Окрім перегляду статусу ветеранів, автори пакету пропонують затвердити національну стратегію, де будуть прописані типові для всіх регіонів програми підтримки, формування шанобливого ставлення, вшанування пам’яті ветеранів та їхніх сімей; запровадити єдиний електронний реєстр ветеранів України, що допоможе обліковувати їх та автоматизувати надання адмінпослуг; розвивати інфраструктуру для забезпечення психосоціальних потреб ветеранів, а також опікуватись освітою та медичним забезпеченням ветеранів.

Додатково активісти пропонують створити дослідницький центр, який би працював над аналізом потреб та моделюванням стратегічних рішень щодо ветеранів. У рекомендаціях стосовно створення нового відомства окремо прописана співпраця з недержавним сектором.

Добровольців пропонують визнати учасниками бойових дій, що допоможе отримати їм статус ветеранів

Автори пакету планують створити територіальні органи міністерства, які працюватимуть над наданням статусу ветерану війни, направленням на протезування, лікуванням та реабілітацією, виплатою допомоги, адаптацією, забезпеченням житлом та надаватимуть інші послуги.

У МІНІСТЕРСТВІ ВЕТЕРАНІВ ПРАЦЮВАТИМУТЬ ТІЛЬКИ ВЕТЕРАНИ?

Ні, але активісти сподіваються, що кількість ветеранів у відомстві буде доволі великою. Для цього вони провели курси підвищення кваліфікації та підготування ветеранів до держслужби. На сьогодні їх пройшли 40 осіб, а наприкінці серпня на навчання записалися ще 60 учасників.

Щодо очільника можливого майбутнього міністерства, то в авторів пакету немає певної кандидатури, проте є критерії відбору:

  • турбота про ветеранів і їхні сім’ї, відкритість та вміння чути ветеранів;
  • власна розроблена політика та план дій у відомстві;
  • вміння радикально та швидко впроваджувати зміни;
  • мати іноваторські рішення в роботі.

Не зможе стати міністром людина, проти якої були відкриті кримінальні провадження та щодо якої відомі факти неефективного управління та звільнення з посади за звинуваченням у корупції.

За словами керівниці проектного офісу Лесі Василенко, очільником відомства не обов’язково має стати колишній військовий.

“Міністр веде діалог з парламентом, Кабміном та президентом. Це має бути не лише впевнена в собі людина, але й той, хто має достатньо довіри серед інших представників влади та зможе відстоювати інтереси ветеранів. Якщо це буде військовий ветеран, то це буде дуже добре, аби людина могла формувати задачі, цілі та забезпечувати їх реалізацію”, – зауважила вона.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: