Суддю на Банковій обмазали шоколадом

Дата: 04 Серпня 2015 Автор: Олег Шинкаренко
A+ A- Підписатися

Акція “Судді в Шоколаді – на смітник історії” привернула шалену увагу медіа: за сценарієм планувалося феєричне дійство.

Активісти Реанімаційного пакету реформ та інших організацій влаштували театралізовану акцію на підтримку судової реформи в Україні.

Менеджер з комунікацій ініціативи Реанімаційний пакет реформ Андрій Андрушків за допомогою бензину збирався розпалити багаття із суддівських молотків і на цьому вогнищі розтопить шоколад (не виключено, що “Рошен”), яким потім обіллють дівчину… у суддівській мантії.

Але життя внесло у цей план свої корективи. Майор міліції відібрав у акціоністів “вибухонебезпечні матеріали” зі словами: “Ви бачите, яка на дворі спека? Уявіть собі, що може зробити бензин. Я думаю, ваша акція відбудеться добре і без нього. Тим більше, що ваш шоколад вже давно розплавився”.

Щодо шоколаду міліціонер абсолютно мав рацію, а от відро із тепер вже непотрібними молотками майору, хоч і з маленьким скандалом, довелося таки повернути, бо до “вибухонебезпечних матеріалів” вони явно не мали жодного стосунку.

Поки декілька плиток шоколаду плавилися у серпневій спеці, Андрій Андрушків повідомив, що їхня інціатива по змінах до Конституції у сфері судоустрою вже зібрала 50 підписів від громадських організацій та більше сотні – від провідних експертів та членів Конституційної Комісії. На жаль, остання вже цього тижня збирається проголосувати ні з ким не обговорений варіант змін до Конституції в частині судоустрою та статусу суддів.

Через що ж так занепокоєні мітингарі? Виявляється, занадто широкі конституційні повноваження президента дають йому можливість крутити суддями, буквально як циган сонцем: захотів – призначив, захотів – зняв, захотів – перевів на іншу посаду, де зарплата вища. А за це суддя може запроторити до в’язниці когось, хто не подобається президенту. Ну, саме так, як це було за часів нині втеклого Віктора Януковича. Чи не дозволяє собі такого і чинний президент?

“Питання не в тому, чи впливає зараз Петро Порошенко на суддів, а в тому, чи будуть збережені ці повноваження у Конституції, щоб ніхто не зміг зловживати цими механізмами, – вважає експерт судової реформи РПР та колишній суддя Михайло Жернаков, – Європейські стандарти та здоровий глузд кажуть нам про те, що необхідно максимально усунути з Конституції можливість впливу на незалежність судової системи як президента, так і всіх інших політиків. Крім того, необхідно перепризначити всіх суддів, бо з рівнем довіри до них у 9% ми не можемо гарантувати того, що Вища рада юстиції, яка буде обрана суддями, буде виконувати свої обов’язки чесно та справедливо”.

Якщо Конституційна комісія засідає, відповідні поправки розробляються, то може, й не варто було би заради цього плавити шоколад?

“Вчорашнє засідання робочої групи прийшло до згоди, що має бути прибрана із запропонованих змін до Конституції компетенція президента щодо звільнення суддів та утворення і ліквідації судів, – каже Михайло Жернаков. – Але цього замало, бо лишаються механізми впливу у процесі призначення та переведення. А переведення – це, власне, стосується питання кар’єрного зростання судді”.

За часи, що минули після Революції Гідності українські парламентарі вже встигли проголосувати за декілька законів, що додають суддям незалежності від політиків та одночасно роблять корупцію у судочинстві вкрай незручним та небезпечним заняттям. Навіщо ж тоді ще й міняти Конституцію?

“Перезавантаження судової системи має відбутися саме через зміни до Конституції, – вважає експерт судової групи РПР та представник Третейської палати України Тарас Шепель, – Справа в тому, що закони проти корумпованих суддів прийняті, але суддя має незалежний статус, який захищений нормами Конституції. Саме тому у нас немає іншого шляху перезаснувати судову систему, аніж через зміни до Конституції. З практики Європейського суду з прав людини ми бачимо багато прикладів, коли судді можуть поновлюватися на посадах, якщо їх звільнюють за зловживання. Приклад інших країн також показує, що проста переатестація не призводить до поновлення суддівського корпусу”.

Присутня на мітингу координатор проекту з підтримки люстрації і реформи правосуддя в Україні (Фундація Відкритий Діалог) Агнешка Пясецька розповіла, що подібні реформи у Польщі були вкрай неуспішними.

“Не повторюйте помилок судової реформи, яка відбулася у Польщі, – сказала вона. – Верифікація (переатестація – ред.) суддів не дала нам жодного ефекту. Система здатна до потужного самозахисту. На папері все прописано дуже добре, тільки це не працює. Ми не можемо досягти дисциплінарної відповідальності суддів, бо вони обрані іншими суддями. Тому я закликаю вас перепризначати суддів за прозорою процедурою та участю громадського суспільства, бо вони мають бути підзвітними суспільству”.

Спека на Банковій у цей день була така сильна, що після гарячих промов мітингуючих активістів шоколад врешті розплавився, але справжнього рідкого стану досягти так і не вдалося. Не допомогло навіть розведення мінеральною водою – довелося не лити, а саме намащувати.

“Суддівський молоток – це не інструмент здійснення правосуддя, а інструмент розмішування шоколаду”, – сказав Андрій Андрушків та намастив першу порцію цієї речовини на мантію івент-менеджера публічних заходів РПР Ольги Голобородько. Поки Андрушків розповідав, як у закритому режимі пишуться правки до Конституції, своєрідну шоколадну маску наклали не лише на мантію, а й на волосся учасниці перформансу.

Після закінчення акції журналісти кинулися до Ольги розпитувати, як їй сподобався процес. Активістка сказала, що вона не заперечує і проти повторного намащення. І в цьому теж є певний символізм: сподіваємось, що практика подібних “намащень” з Адміністрації Президента у майбутньому припиниться назавжди.  

Фото автора

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: