Смерть активіста на Харківщині. Екс-голова Есхарівської сільради оскаржує своє звільнення

Дата: 18 Вересня 2018 Автор: Ганна Соколова
A+ A- Підписатися

На початку червня цього року 23-річного активіста з Есхара Миколу Бичка знайшли повішеним посеред лісу між селищем і містом Чугуїв. Місцеві мешканці досі не вірять у самогубство хлопця — вони вважають, що його вбили через громадянську позицію. Микола займався благоустроєм Есхара і слідкував за ситуацією навколо очисних споруд.

Туди протягом майже двох років зливали промислові відходи із сусіднього селища, що призвело до забруднення річок Уди і Сіверського Донця. Так відбувалося, бо місцеве комунальне підприємство, якому належать очисні споруди, уклало відповідний договір з приватною компанією, одним із співзасновників якої є брат колишнього селищного голови Анатолія Легкошерста. Колишнього – адже за кілька днів після смерті активіста він написав заяву про звільнення. Утім, наразі чоловік намагається поновитися на посаді. 

ВИМУШЕНИЙ ПРОГУЛ

“Ситуація така трагічна сталася, і люди мають право висловлювати свою думку. Тому я її приймаю і написав заяву”, – казав Анатолій Легкошерст під час зібрання на майдані в Есхарі. Того дня місцеві мешканці заявили про недовіру селищному голові та висунули вимогу про його звільнення. На питання, у чому есхарівці звинувачують Легкошерста, він відповів так: “Хто знає… Вважають, що я неправильно робив”.

Тоді Анатолій Легкошерст написав заяву про звільнення за власним бажанням і ліг у лікарню. Наступного дня під час сесії селищної ради депутати одноголосно підтримали рішення про дострокове припинення його повноважень. А вже за місяць Легкошерст подав позов до Есхарівської селищної ради з вимогою поновити його на посаді і виплатити йому середній заробіток за час “вимушеного прогулу”. 

Анатолій Легкошерст

Харківський окружний адміністративний суд відмовився розглядати заяву колишнього селищного голови. Однак останній надав довідку про лікарняний (ідеться про гіпертонічну хворобу другого ступеня), через який Легкошерст не зміг вчасно оскаржити рішення про своє звільнення. Тож суд відкрив провадження. Під час відсутності селищного голови його обов’язки виконує секретар Есхарівської селищної ради Олена Тишкевич. Разом із адвокатом Олексієм Зеленцовим вона представляє в суді Есхарівську селищну раду.

“Я вважаю, що суд повинен встановити правильне рішення. Якщо селищний голова правий, то поновити його на посаді, якщо ні – не поновити”, – коментує свою позицію Тишкевич і додає, що в суді виступатиме проти поновлення Анатолія Легкошерста на посаді селищного голови.

За інформацією представників Есхарівської селищної ради, у своєму позові Анатолій Легкошерст зазначає, що він був змушений написати заяву про звільнення під тиском громади, а також посилається на статтю 38 Кодексу законів про працю України – “Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника”.

“Таке посилання є неправомірним, – вважає адвокат Олексій Зеленцов. – Стаття 38 передбачає звільнення за ініціативою працівника, найманого на невизначений термін. У даному випадку селищний голова не є працівником, найманим на невизначений термін. Його звільнення передбачається статтею 79 закону про місцеве самоврядування. Окрім цього, гіпертонічна хвороба не є такою, яка б заважала йому своєчасно відкликати заяву про звільнення або вжити якихось заходів. Тим паче гіпертонічна хвороба другого ступеня є амбулаторною, а не стаціонарною”.

Ані колишній селищний голова, ані його адвокат не з’явилися в Харківському окружному адміністративному суді 4 вересня. Напередодні Анатолій Легкошерст надіслав клопотання про перенесення слухання у зв’язку зі станом його здоров’я. Як підтвердження цього він надав довідку, видану головним лікарем Чугуївського центру первинної медико-санітарної допомоги. Тож розгляд справи призначили на 19 вересня.

“Те, що Легкошерст не прийшов до суду, стало для нас несподіванкою, – каже мешканець Есхара Кирило Миланка, що разом із друзями також приїхав на засідання. – В Есхарі у Легкошерста є гараж із кроликами, і він щодня ходить їх годувати. Сьогодні о сьомій ранку хлопці бачили його біля цих кроликів. А вже об 11.00 він дивним чином не зміг бути в суді”.

Про свої сумніви щодо законності медичної довідки хлопець написав у Facebook-спільноті мешканців Есхара. І вже ввечері, за словами Кирила, його друзі бачили Анатолія Легкошерста, що сідав у машину з дорожньою сумкою. “Ймовірно, злякався і поїхав у лікарню”, – припускає Кирило Миланка.

Він також не знає, чи може громада Есхара довіряти Олені Тишкевич і Олексію Зеленцову як відповідачам у справі колишнього селищного голови.

“Легкошерст обіймав цю посаду понад 20 років – за цей час по селищу могла розростися велика мережа його зв’язків, думає хлопець.  Хто насправді його підтримує – ми не знаємо. Тому намагаємося не довіряти нікому, а самостійно все контролювати”.

22 СПРАВИ ПРО КОРУПЦІЮ ТА СМЕРТЬ АКТИВІСТА

У серпні голова громадської організації “Мережа антикорупційних центрів” Сергій Рогозін звернувся до Чугуївської місцевої прокуратури із заявою про привласнення бюджетних коштів Есхарівської селищної ради, ймовірно, Анатолієм Легкошерстом. Злочин передбачений частиною 2 статті 191 Кримінального кодексу України, максимальне покарання – п’ять років позбавлення волі. Прокуратура вже внесла відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

“Та це ще ні про що не говорить, – переконаний Сергій Рогозін. – Як показує практика останніх кількох років, до судового вироку не дійшла ще жодна заява про корупцію в Чугуєві та районі”.

Тим часом на 13 вересня в Чугуївському міському суді призначили розгляд 22 справ про порушення вимог щодо запобігання конфлікту інтересів. У всіх справах особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, є колишній голова селищної ради Анатолій Легкошерст. Незважаючи на хворобу, він прийшов на засідання, однак суддя через свою завантаженість переніс розгляд справ. Наступна дата поки невідома.

За фактом смерті Миколи Бичка в червні правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею 115 – “Умисне вбивство” – із приміткою “самогубство”. Із новин про розслідування смерті Миколи Бичка – зміна представника родини потерпілого. У серпні мати хлопця розірвала договір з адвокатом, головою громадської організації “Чугуївська правозахисна група” Романом Лихачовим, що вів справу безкоштовно і з власної ініціативи. Правозахисник разом із мешканцями Есхара під час зібрань у селищі неодноразово заявляв про недовіру слідству і вимагав відставки очільників районної поліції. Їх обурювало те, що більше ніж місяць після смерті активіста справа залишалася без руху – слідчі втратили важливі докази, а також вчасно не провели експертизи і не допитали ключових свідків.

Роман Лихачов перед громадою Есхара

“Про зміну адвоката я дізнався від третіх осіб і зателефонував матері Миколи. Вона сказала, що не може це пояснити. Було чути, що вона налякана, – каже Лихачов. – Я вважаю, що таким чином слідство обмежило мій доступ до матеріалів справи. Якраз напередодні мали прийти результати експертизи щодо переміщення телефону загиблого, а це дуже важливий доказ”.

Після зміни адвоката з’явилася інформація про докази на підтвердження версії про самогубство Миколи Бичка. Посилаючись на власні джерела у правоохоронних органах, кореспондентка телеканалу “Україна” у своєму сюжеті каже, що “Микола Бичко декілька останніх років цікавився темою суїциду, магії та потойбічного життя, в інтернеті неодноразово шукав, як безболісно накласти на себе руки”.

Запис цього сюжету Роман Лихачов розмістив у Facebook-спільноті мешканців Есхара. У коментарях до посту з’явилися образи та погрози від акаунту начальника сектора кримінальної поліції Чугуївського райвідділу поліції Євгена Крайнюка. Згодом він сказав, що не писав коментарів, а доступ до його сторінки отримав хтось сторонній.

Новий представник родини потерпілого Руслан Малявін відмовився коментувати інформацію про докази на підтвердження версії про самогубство Миколи Бичка. “Я не буду нічого розповідати, – відповів телефоном адвокат. – На це немає дозволу слідства”.

Роман Лихачов не довіряє своєму колезі Руслану Малявіну. За інформацією правозахисника, адвокат раніше працював у правоохоронних органах. Отримати підтвердження або спростування цих слів від самого Руслана Малявіна не вдалося –  адвокат перестав виходити на зв’язок. Однак у Єдиному державному реєстрі судових рішень у справах Печенізького районного суду Харківської області за 2008 рік як прокурор фігурує дехто Малявін Р. М.

“У цій справі простежується зацікавленість поліції, – вважає Лихачов. – Що стосується позову Анатолія Легкошерста – я однозначно очікував, що він намагатиметься поновитися на посаді. Якщо в Есхарі очисні споруди використовують як частину корупційної схеми, Легкошерст, який їх контролює, має бути на місці”.

Ганна Соколова для Центру інформації про права людини 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: