Незгода, ворожість чи підтримка: як дискутують про ЛГБТ в українських соцмережах
Компанія Artellence на замовлення громадської організації “Інсайт” проаналізувала 11,9 тисячі коментарів щодо ЛГБТ в українському фейсбуку – хотіли зрозуміти суспільні настрої. Так, майже половина (46%) коментарів виявилися нейтральними. Підтримку ЛГБТ-людям озвучували приблизно у кожному п’ятому коментарі (21%). На негативні ж висловлювання коментаторів припало 33% – від незгоди (26%) до погроз смертю (0,4%). Переважно коментарі стосувалися трьох основних тем: права людини, релігія та діти.
Переповідаємо головні висновки аналізу.
Коментарі українців виявилися переважно нейтральними у ставленні до ЛГБТ, тобто в дискусії люди не висловлювали явної підтримки чи навпаки – не транслювали стереотипів. Всього алгоритм визначив 46% таких коментарів. Підтримку ЛГБТ висловлювали приблизно у кожному п’ятому коментарі (21%). Негативні коментарі поділили за тональністю мови ворожнечі – від незгоди до демонізації та закликів до насильства. Хоча відсоток негативних коментарів досить великий, зазначають у аналізі, – 33%, значна їхня частка є висловлюванням незгоди. В цю категорію також потрапили коментарі, які підтримують стереотипи та заперечують факти. Серед усіх негативних коментарів упереджене ставлення до ЛГБТ наявне у близько 80%, а у 10% негативу присутні образи. Погрози прямим насильством та смертю у фейсбук-коментарях траплялися досить рідко.
“Трансляція стереотипів, використання ненормативної лексики та ярликів щодо ЛГБТ+ спільноти в цілому стає підґрунтям для більш агресивної мови ворожнечі, створюючи рамку “ми проти них”. У результаті цього значна кількість висловлювань, які можна віднести до “м’якої” мови ворожнечі, створює сприятливе середовище для злочинів на ґрунті ненависті”, – зауважують у аналізі.
У негативних коментарях зі словом “право” здебільшого заперечували існування порушень прав ЛГБТ+ та й взагалі будь-яких проблем з правами у ЛГБТ+ людей в Україні.
“Є сумніви на кшталт “яких прав їм не вистачає” чи “ЛГБТ-люди вимагають собі виняткових прав”. Переважна більшість коментаторів відкидає існування прав людини для всіх і робить акцент на тому, що існують “нормальні люди”, які заслуговують на ці права, та “ненормальні”, що не заслуговують ніяких прав. ЛГБТ+ людей відносять до останніх”, – пояснюють у аналізі.
Що стосується релігії, то здебільшого люди фокусувалися навколо дискусій “гріх–не гріх”, а у негативних коментарях цитували Біблію та ототожнювали гомосексуальність з гріхом.
“Переважна більшість позитивних висловлювань стосується підваження релігійних догм та приписів – проблематизується сам підхід в оцінці гомосексуальності різними конфесіями та церквами, робиться акцент на важливості існування світської держави та минулих звірствах різних церков й релігійних установ стосовно ЛГБТ+ людей. Також у таких коментарях часто наголошується на тому, що релігія – це про любов, прощення та прийняття, а не про ненависть та насильство”, – пишуть у аналізі.
У висловлюваннях користувачів та користувачок також траплялось негативне маркування таких тем як секс, секс-освіта, доступ до інформації про безпечний секс, гендер, стать, гендерну рівність, ЛГБТ+ тощо. Майже все, що писали на ці теми у негативному контексті, пов’язували із занепадом моралі та аморальними вчинками чи аморальним способом життя. А ці прояви водночас – з так званою “ЛГБТ пропагандою”.