Казахстанська активістка Ахметова: “Я приїхала в Україну за свободою, а ви навіть її не можете дати”

Дата: 08 Листопада 2017 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Апеляційний суд Київської області визнав необґрунтованим арешт на 18 діб блогерки та активістки Жанари Ахметової, екстрадиції якої домагається Казахстан. Але блогерка лишається під вартою через рішення судді Шевченківського райсуду Києва Лідії Щебуняєвої через екстрадиційний арешт до 1 січня 2018 року. Це рішення адвокати Ахметової спробують оскаржити цього тижня. 

Рішення про скасування тимчасового арешту Апеляційний суд прийняв 8 листопада за скаргою захисту Жанари Ахметової на рішення Києво-Святошинського райсуду, передає кореспондент Центру інформації про права людини. 

Прокурор Юлія Стасюк виступила проти розгляду апеляційної скарги, оскільки, за її словами, на громадянку Казахстану розповсюджується екстрадиційний арешт, а тимчасовий вже не діє. 

Адвокат юридичної фірми “Ario” Владислав Грищенко звернув увагу суду, що оскаржуване рішення не вступило в силу. Він також вважав за необхідне, аби суд встановив порушення прав його клієнтки, коли Києво-Святошинський суд обирав запобіжний захід. 

Суд не задовольнив клопотання прокурора і вирішив розглянути апеляційну скаргу. 

Коли судді знаходились у нарадчій кімнаті, Жанара Ахметова назвала швидкі дії, спрямовані на її екстрадицію, міжвідомчим зговором і звинуватила українську владу у виконанні політичного замовлення Казахстану. 

“Я не збиралась покидати Казахстан. Я 14 березня отримала закордонні паспорти і змушена була відразу ж уночі тікати зі своїм 9-річним сином через киргизький кордон, перебираючись через гірську річку під стволами прикордонників. Заради чого мій син так ризикував? Щоб залишитись тут одному і плакати на камери, а мама сиділа і доводила, що вона рятувалась від політичних переслідувань?”, — обурилась Жанара Ахметова. 

“Україна декларує, що вона вільна країна, яка поважає права біженців і готова надати цим біженцям притулок. А насправді тут вороже ставлення та виконання політичного замовлення Казахстану. Тієї країни, яка ворожа до України, яка підтримала анексію Криму і повністю підтримує політику Володимира Путіна”, — додала вона. 

“ПОЛІЦІЯ ВРЯТУВАЛА”

Суддям Жанара повідомила, що за нею перед затриманням у Києві велось стеження, невідомий чоловік сфотографував її біля школи. 

За її словами, увечері 21 жовтня невідомі виманили її з квартири, вимкнувши світло у її помешканні. Чоловіки, які відмовились показати свої документи, запропонували їй “проїхатись з нею на годину в прокуратуру”.  

“Я їм сказала, що у мене дитина на вулиці. “Дитину кликати не треба, ми на годину”, — сказав один із них. Я їм сказала, що без дитини нікуди не поїду і таким чином мені вдалось потрапити назад у квартиру. Визирнувши у вікно, я покликала сина і гучно попросила охорону, щоб вона викликала поліцію”, — розповіла Жанара Ахметова.

Вона висловила подяку патрульним поліцейським, які не дозволили 8 невідомим відвезти її у невідомому напрямку. 

“Якби не цей патруль, ми б сиділи у підвалі КНБ. Не дивлячись на те, що на патрульних тиснули, поліцейські дозволили викликати адвоката. Після цього ті вісім чоловік зникли”, — розповіла вона.  

У ЧОМУ ЗВИНУВАЧУЮЮТЬ АХМЕТОВУ

У Казахстані проти Жанари Ахметової порушили справу за ст. 177 ч. 3 п. б Кримінального кодексу Казахстану —шахрайство за нібито заволодіння коштами третіх осіб у 2005—2008 роках. В 2009 році її засудили, наступного року служба пробації відтермінувала виконання вироку до 2021 року. 

“Її звільнили під наглядом служби пробації за умови, що вона компенсує шкоду, не покидатиме своє місце проживання та постійно буде відмічатись. Опозиційною діяльністю вона почала займатись у 2013 році, побачивши беззаконня. На цей же ж 2013 рік вона повністю компенсувала шкоду у справі, по якій її засудили. З цього приводу є рішення приватного виконавця Республіки Казахстан”, — пояснив колегії суддів адвокат Владислав Грищенко. 

“Після початку політичної діяльності у 2015 році служба пробації склала на неї перший протокол про порушення умов пробації за те, що вона вийшла в магазин на 10 хвилин і лишила дитину без нагляду. Такий самий протокол склали й у жовтні 2016 році. Бостандикський райсуд Алмати не підтримав службу пробації”, — додав адвокат Владислав Грищенко.  

За його словами, тоді казахстанська влада запустила інший механізм переслідування. За законодавством, у засудженого скасовується відтермінування виконання вироку, якщо у нього є три адміністративних порушення. 

“Перше адмінпорушення у неї було у січні 2017 року за публікацію у Facebook із закликом вийти на акцію протесту. Друге — у лютому також за допис у Facebook. А 10 березня 2017 року до неї додому прийшли чотири співробітника поліції з адмінпротоколом. Вони сказали, що вона у серпні 2016 року переходила дорогу у недозволеному місці, що було зафіксовано прихованою камерою. Це було третє адміністративне порушення і після цього вона покинула Казахстан”, — розповів суду Владислав Грищенко.   

Владислав Грищенко повідомив суддям, що суд першої інстанції мав би врахувати ст. 3 Конвенції про видачу правопорушників. Ця стаття вказує, що політичні переслідування вважаються тими переслідуваннями, які держава чинить за начебто кримінальні злочини, але через політичну діяльність людини.  

“Стаття 3 Конвенції забороняє проводити видачу іншим країнам. Пленум Верховного Суду України звернув увагу судів перших інстанцій, що потрібно дослідити, чи є обставини, які перешкоджають видачі, і лише після цього переходити до питання тимчасового арешту людини”, — пояснював в суді захисник. 

Владислав Грищенко повідомив, що Києво-Святошинському суду захист надав свідоцтво Жанари від міжнародної організації “Репортери без кордонів” та копію останнього лютневого номеру газети “Трибуна”. Він присвячений арешту головного редактора цієї газети і у ній працювала Жанара Ахметова. 

Сама Жанара повідомила суддям, що казахстанська влада висунула їй вимогу у 2014 році видалити розкручений аккаунт під іменем Жанна Бота і ніколи не користуватись цим іменем. 

“Я, як могла, намагалась сильно не загострювати стосунки з владою. До мене могли  суботнім ранком приїхати додому, посадити до поліцейської машини, привести у службу пробації. І там прокурор, представник КНБ, поліція в обличчя говорили мені, що мені загрожує за той чи інший мій крок. Вони буквально мені розповідали про неминуче повернення на зону… Вони сказали, що я маю видалитись із усіх соцмереж. Тоді вони будуть спостерігати за мною протягом року і, можливо, мене звільнять. Це були неправильні торги із честю”, — розповіла вона колегії суду. 

Вона сказала, що протягом двох місяців до неї додому приходили поліцейські і розмову з ними вона часто оприлюднювала в інтернеті. 

“Це були два місяці нестерпного терору. Кожного дня приходили інспектор та дільничний. Півроку тривав тотальний контроль за нами. Син жив в оточенні поліцейського режиму. Я обіцяла дитині безпеку. І ми раділи, що в Україні немає такої кількості поліції”, — прокоментувала вона. 

Вона звинуватила прокурора Юлію Стасюк у тому, що та подала суду неналежні документи і клопотала про обмеженні її волі. 

“Ви принесли ксерокопії, вирвані з контексту, якісь строки обвинувального висновку. Фабула така, що я монстр, якого розшукує Казахстан, і цей монстр не відповів за ті дії, за які країна мене розшукує. Але ж ви бачили, що це неправда і не можна покладатись на цю “фількину грамоту””, — сказала вона прокурору. 

ДІЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ

 Жанара Ахметова заявила, що Державна міграційна служба планувала провести з нею третю співбесіду. 

“Замість тетьої співбесіди за моєю спиною виносять рішення про відмову у статусі біженки, з яким мене не ознайомили. Які ж широкі зв’язки у казахстанських спецслужб в Україні!”, — обурилась вона. Владислав Грищенко повідомив, що прокуратура надала суду ніким не завірену копію рішення ДМС про відмову у статусі.

Казахстанська активістка розповіла суду, що віддала сина у школу, як тільки прибула в Україну. 

“Він вже гарно говорить українською і мене вчить. Вчителі його хвалять за успіхи”, — сказала вона. 

Жанара Ахметова віддала свій національний та закордонний паспорти  ДМС України. 

“У мене немає способів покинути Україну без документів. Найголовніше, що у цьому немає сенсу. Екстрадиційний арешт Інтерполу діє в усьому світі. Навіщо мені бігти, якщо тут вже почали розглядати справу”, — прокоментувала вона. 

Разом з тим, вона повідомила суду, що у Казахстані проживають дві її дорослі дитини, колишній чоловік та друзі, які підтримують її в Україні фінансово. 

“Більш того, я сама пишу рекламні тексти та отримую кошти за це”, — пояснила вона. 

Окрім цього, Жанара Ахметова повідомила суду, що планувала відкрити в Україні ресторан. 

“Я планувала тут відкрити бізнес. Окрім того, що я — журналістка, у мене є кухарська освіта і я хотіла відкрити заклад національної кухні. Я знайшла приміщення, партнера і чекала тільки документів від міграційної служби”, — сказала вона. 

Прокурор Києво-Святошинської міської прокуратури Юлія Стасюк

Під час засідання прокурор повідомила, що клопотали про затримання громадянки Казахстану, бо надіслані Інтерполом документи були англійською мовою. Їх неможливо було швидко перекласти на українську мову.

Суд звернув увагу, що прокуратура уточнювала свої клопотання під час засідання в Києво-Святошинському райсуді. 

“Виходить, дійсно некоректно, що прокуратура звертається до суду з одних підстав, а встановлюються зовсім інші обставини, які викликають сумнів і багато запитань”, — сказав суддя Олександр Миколюк

УМОВИ ТРИМАННЯ В СІЗО

Жанара Ахметова висловила жаль з приводу відсутності її підтримки у судах, зокрема, й з боку казахстанської діаспори у Києві. 

“Ви декларуєте себе вільною країною, країною, яка пройшла крізь Революцію Гідності. Заради чого? Щоб потім тих людей, які підтримували Майдан, тримати у в’язниці у жахливих умовах?” — запитала вона. 

“Україна не надає ані фінансової допомоги, ані помешкання для біженців. Навіть не забезпечує мовними курсами! Ви навіть не можете дати свободи”, — додала вона. 

Блогерка повідомила, що вона третю добу знаходиться у загальній камері. З нею проживають ще три людини. Вона скаржиться, що всі курять, а вона не може переносити сигаретний дим. 

“Досить створити такі умови утримання, аби не відчувати себе людиною. Можна створити такі умови, щоб ти просто почувався лайном, щоб усі у твоїй камері палили, щоб у тебе з носа та рота “йшов” нікотин, від якого ти страждаєш, щоб постійно смерділо мочою в туалеті…”, — сказала вона. 

Жанара Ахметова повідомила, що голодувала вісім днів, але тільки на шостий день прийшов лікар і сказав, що не знає про її голодування. Вона пообіцяла поновити голодування, якщо українська влада продовжуватиме її утримувати. 

“Я перервала голодування, бо не хотіла виглядати слабкою перед сином. Я ледь ноги тоді носила. Але тепер я продовжу голодувати, поки не винесуть мій труп”, — оголосила вона.  

Суд скасував ухвалу Києво-Святошинського райсуду. Він видав нову, якою відмовив клопотанню прокуратури Києво-Святошинської місцевої прокуратури застосувати тимчасовий арешт. Поставнову Апеляційного суду Київської області оскаржити не можна. 

“Борітеся далі”, — сказав суддя, закриваючи судове засідання. 

Жанара Ахметова продовжує знаходитись під вартою в Київському СІЗО через дію екстрадиційного арешту. Її адвокати спробують домогтись його скасування 10 листопада в Апеляційному суді Києва. Їхню апеляційну скаргу розглядатимуть в 11:30 судді Ігор Паленик, Денис Масенко та Віктор Глиняний.

Микола Мирний, журналіст Центру інформації про права людини

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter