Юристи розповіли про права демобілізованих

Дата: 18 Березня 2015 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Юристи розповіли про порядок проведення трьохмісячної демобілізації та про права демобілізованих військовослужбовців.

Демобілізація має відбутись у два етапи.

“По-перше, командир частини готує план звільнення. Цей план повинен обов’язково доводитись до відома військовослужбовців. Під час другого етапу проводиться бесіда командира частини із військовослужбовцями, під час якої їм розповідається про їхні права, обов’язки та гарантії, які вони отримають при демобілізації, а також про їхні подальші дії”, – передає кореспондент Центру інформації про права людини слова юристки громадської організації “Юридична сотня” Лесі Василенко.

Другий етап – це безпосереднє звільнення від служби. Для цього військовослужбовцям надається увесь пакет документів.

“Зокрема, видається наказ командира військової частини про звільнення. Військова частина сама готує наказ про здачу посади військовослужбовця, а також наказ про виключення його зі списку частини. Крім того, демобілізованим особам, яким не було надано учасника бойових дій, обов’язково видається пакет документів, яке дає їм право податись на статус такого учасника. Їм повинні видати довідку про участь в антитерористичній операції. Це є витяг з наказу про те, що такий військовослужбовець був у списках військової частини та залучався до антитерористичної операції, і витяг з наказу СБУ про те, що сама частина залучалась до антитерористичної операції, чи що службовець долучався до виконань завдань в АТО”, – пояснює Леся Василенко.

Якщо військова частина подала документи військовослужбовця на учасника бойових дій, але саме це посвідчення військовослужбовець не отримав, то військова частина передасть його до комісаріату за місцем проживання військовослужбовця.

Юристка наголосила, що при звільненні військовослужбовцю видається направлення до військомату за місцем проживання: “Це місце проживання демобілізований вказує самостійно за своїм вибором. Далі у військоматі військовослужбовець повинен стати на облік протягом п’яти діб з моменту виписки з військової частини. Після чого він має з’явитись на своїй роботі та відмітитись, що він повернувся до виконань службових обов’язків, аби не бути звільненим”.

Леся Василенко розповіла про недосконалість законодавства у випадку, коли поранений боєць працевлаштований, однак лікується у госпіталі або знаходиться у полоні і, відповідно, не може вийти на роботу.

“Законом передбачено, що за військовослужбовцями зберігається трудове місце протягом року з моменту мобілізації. Однак на сьогоднішній день ще не були внесені зміни, які передбачають збереження робочого місця тим людям, які знаходяться на лікуванні в закладах охорони здоров’я чи у полоні. Такий законопроект повинен бути внесений і прийнятий Верховною Радою якнайшвидше. На сьогодні це питання регулюється за внутрішніми розпорядженнями між Міністерством оборони і Міністерством соціальної політики, проте ці документи на сьогодні до відома загалу не донесені і щодо них інформація не є повною. Тут можна лише радити вирішувати ці питання в індивідуальному порядку”, – радить юристка ГО “Юридична сотня” Леся Василенко.

Вона звертає увагу, що Постановою про мобілізацію, де визначається порядок демобілізації, і за внутрішніми правилами, розпорядженнями Міністерства оборони України про демобілізацію зазначається, що поранені та полонені військовослужбовці звільняються після того, як вони виходять із закладів охорони здоров’я чи з полону. Відповідно, військова частина повинна готувати увесь пакет документів про демобілізацію, аби, як тільки людина з’явиться, відразу видати їй всі готові документи.

При демобілізації військовим передбачено одноразову грошову допомогу. 4% місячного грошового забезпечення військовослужбовця множиться на кількість місяців, які він провів у зоні АТО.

Нагадаємо, що 18 березня в країні розпочалась демобілізація військових, які відслужили рік.

Відповідно до указу президента від 14 січня 2015 року  “Про часткову мобілізацію” протягом трьох місяців звільненню підлягають 35 300 військовослужбовців.

Тим часом 18 березня Верховна Рада продовжила термін служби військовослужбовців у випадку настання “особливого періоду”, ухваливши законопроект №2283.

Відповідно до законопроекту військовим продовжується термін дії контракту у випадку настання особливого періоду до демобілізації.

Не підлягають призову під час часткової мобілізації протягом 6 місяців від дня звільнення з військової служби військовозобов’язані, які проходили військову службу за мобілізацією й звільнені зі служби в запас. У цей період вони можуть призиватись за їхньою згодою.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: