У Харкові цьогорічний Марш рівності пройшов у форматі автопробігу: що розповіли активісти
У Харкові 15 вересня відбувся шостий Марш рівності, присвячений правам ЛГБТІК-людей. Цьогоріч це був АвтоПрайд, який пройшов під гаслом “Разом до рівності і перемоги”. Організатори спочатку планували провести пішохідний марш, але з урахуванням безпекової ситуації обрали формат автопробігу.
Захід відвідало близько 60 людей, зокрема ЛГБТ+-військові та активісти КиївПрайду. Колону, яка складалась із 13 автівок, охороняла поліція. Маршрут побудували від околиць міста до центральної площі.
Колону автомобілів поділили на декілька секторів залежно від закликів до органів влади та міжнародних партнерів:
- ухвалити законопроєкти про посилення відповідальності за злочини на ґрунті нетерпимості (№5488) та про інститут реєстрованих партнерств (№9103);
- спрямувати кошти міського бюджету на підтримку ЗСУ замість коштовних естетичних конструкцій і недоцільних ремонтних робіт;
- враховувати потреби вразливих груп та залучати їх до процесів ухвалення рішень, плануючи заходи з відновлення;
- допомогти захистити небо над Харковом сучасними системами протиповітряної оборони.
Автопробіг тривав 30 хвилин, його учасники проїхали містом 5 кілометрів. На завершення заходу відбулася пресконференція для журналістів.
Захід пройшов без сутичок, негативна реакція була тільки від декількох людей старшого віку. Вони намагалися присоромити поліцію за захист тих, хто є, на їхню думку, “збоченцями”.
Одна з учасниць заїзду поділилася з виданням ZMINA своєю історією. Марго – тату-майстриня, дизайнерка та фотографка. У заходах ХарківПрайду вона брала участь разом зі своєю партнеркою – айтівицею Надією. Дівчата познайомилися в ПрайдХабі, який діяв у Харкові до повномасштабного вторгнення. 13 вересня 2024 року він відновив свою роботу на новій локації.
Перше побачення пройшло не найкращим чином. Катаючись на ковзанах, Марго впала і порізала руку своїй майбутній дівчині, а сама сильно вдарилася головою. Згодом вони пішли в бар, і там Марго втратила свідомість. Вечір дівчата провели в лікарні, де Марго діагностували струс мозку. Однак ця неприємна ситуація лише зміцнила стосунки. Пара разом уже майже чотири роки.
“Я більше хотіла цих стосунків, а Надя тримала мене на дистанції, не дуже хотіла чогось серйозного, але я не здавалась”, – каже Марго.
Вперше Марго взяла участь у Марші рівності у 2021 році: спочатку в Києві, а потім у Харкові. Також 2022 року пара їздила на прайди до Вроцлава і Парижа. Найбільше в Маршах рівності їй подобається єднання людей, які мають загальну мету, а також підготовка. Цьогоріч дівчина допомагала в організації однієї з майстерень на благодійному фестивалі, а також малювала плакати, з якими їхала колона автопробігу ХарківПрайду.
На питання про труднощі, з якими стикається пара лесбійок, Марго відповідає, що вони не стикалися з жорстоким булінгом чи насильством, водночас деякі неприємні ситуації трапляються:
“Я б не сказала, що прямо труднощі, бо я більш фемінна, і здебільшого ніхто не розуміє, що я є лесбійкою, але буває таке, що мене плутають з чоловіком, таке було три рази мінімум. Надю частіше, це таке з неприємного”.
Також бувають образи, коли люди бачать ЛГБТ+-символіку. Один з нещодавніх випадків – дитина зреагувала на футболку партнерки Марго словами “ЛГБТ гівно”. Це свідчить, зокрема, про необхідність статевої освіти в українських школах.
“З кожним роком я бачу, що люди прогресують, толерантніше починають ставитися до ЛГБТ+-ком’юніті”, – говорить Марго.
На її думку, абсолютного сприйняття досягти нереально, адже однаково будуть ті, хто проти, навіть у невеликій кількості. Також дівчина зазначає, що толерантнішою стала поліція.
Марго не турбується через безпеку на АвтоПрайді, бо впевнена, що організатори подбали про безпеку:
“Більш страшно і тривожно, коли ти на вулиці перебуваєш сам, бо в тебе можуть щось кинути або після маршу простежити за тобою. Таке бувало раніше, але я думаю, все буде добре цього року”.
Захід дійсно пройшов без сутичок, негативна реакція була тільки від декількох людей старшого віку.
Пара збиралася разом з іншими волонтерами ХарківПрайду для планування інсталяцій на автівках, щоб здалека було зрозуміло, які меседжі хоче донести спільнота.
Тим, хто вагається щодо участі в Марші рівності, Марго радить просто спробувати, бо, не почавши, не зрозумієш, як це насправді відбувається:
“Мені першого разу, можливо, теж трошки лячно було, але коли тільки приходиш, бачиш усіх цих людей, розумієш нашу мету, і страх як рукою знімає”.
Дівчина просить підтримувати рух хоча б інформаційно в соціальних мережах, публікувати дописи з інформацією про важливі законопроєкти. Це потрібно, щоб більше людей про них знали та бачили, що ЛГБТ+-спільнота велика.
“Ми теж такі люди, як і всі інші, і в нас є свої цілі, жити щасливо в нашій країні”, – каже Марго.