Фахово про дискусійне – шість заходів Docudays у форматі “Кава з правозахисниками”
З 23 по 29 березня у Києві триватиме Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Центр інформації про права людини, як і минулого року, запрошує гостей та учасників на “Каву з правозахисниками” – шість тематичних зустрічей та дискусій у вільному форматі, які щодня з 11:30 до 12:30 відбуватимуться в кафе Gastroll’ кінотеатру “Жовтень” (вулиця Костянтинівська, 26).
Нижче наводимо перелік тем, про які дискутуватимемо не тільки з правозахисниками, а й з колишніми секс-працівницями, представниками патрульної поліції, політиками тощо.
Безпека на районі – як зробити свій внесок
Спільні патрулювання районом разом з поліцейськими? Обговорення “небезпечних зон” із ними в спільному чаті на Фейсбуці? Таке можливо у межах підходу Community Policing. Він понад два роки впроваджується в Україні та передбачає співпрацю населення й поліції заради створення безпечного простору.
24 березня про можливі й вже реалізовані формати взаємодії правоохоронців та місцевих громад в Україні під час зустрічі “Безпека на районі – як зробити свій внесок?” розкажуть патрульні поліцейські та Людмила Янкіна, координаторка проектів Центру інформації про права людини.
Секс за гроші – робота чи рабство?
Під час заходу прибічниці двох різних підходів до питання сексу за гроші в Україні дискутуватимуть про те, чи варто наділити секс-роботу легальним статусом або слід впровадити Шведську модель (в якій проституція вважається однією з форм насильства щодо жінок і є злочинною плата за секс). Крім того, йтиметься про соціальні наслідки та наслідки для суспільного здоров’я від впровадження кожної моделі.
25 березня свої аргументи наведуть гендерна експертка Марія Дмитрієва, директорка організації “Легалайф-Україна” Наталія Ісаєва, менеджерка програмної ініціативи “Громадське здоров’я міжнародного фонду “Відродження” Олена Кучерук.
Чи заслуговує серійний вбивця на катування?
Як показують дослідження, в Україні частина суспільства виправдовує застосування тортур за певних обставин. Серед них – поліцейські та прокурори: катування схвалює кожен десятий опитаний поліцейський. Панує думка, що “вибивання свідчень” – це ефективний метод домогтися правди.
26 березня експерти говоритимуть про те, чи працює він насправді, чи можливо за допомогою тортур дізнатися цінну інформацію та чи можна “розколоти” серійного вбивцю без погроз та насильства.
У дискусії візьмуть участь виконавчий директор Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов, голова правління громадської організації “Україна без тортур” Олександр Гатіятуллін, експертка Центру інформації про права людини Маргарита Тарасова та представник міністрства юстиції України.
Відповідальність після окупації – в пошуках зваженого рішення
Дискусія стосуватиметься майбутнього України після повернення тимчасово окупованого Криму та окремих районів Луганської й Донецької областей.
Чи мають усі бути звинувачені у колабораціонізмі та покарані за нього? Або слід застосувати модель вибіркового прощення чи концепцію перехідного правосуддя?
27 березня різні погляди на те, якою має бути відповідальність мешканців цих територій, представлять президентка ГО “Юридична сотня” Ірина Лоюк, голова громадського руху “Сила права” Андрій Сенченко та експертка Центру інформації про права людини Олена Луньова.
За даними ЮНІСЕФ, у результаті конфлікту на Донбасі в Україні постраждали близько 580 тисяч дітей. Лише 8 з них отримали відповідний статус. Експертки розкажуть реальні історії про психологічні наслідки, які мали для дітей бойові дії, та як захистити дітей України по обидва боки розмежування.
28 березня голова організації захисту прав дітей “Синє пташеня” Олена Розвадовська, аналітикиня благодійного фонду “Право на захист” Ксенія Карагяур та психологиня центру реабілітації для дітей “Лісова застава” Ірина Сазонова також говоритимуть про соціальний захист, потрібний дітям, постраждалим від війни на Донбасі, та мінуси соціальної політики держави в цьому питанні.
Нє хадітє, дєвочкі, вєчєром адні
Під час дискусії “Нє хадітє, дєвочкі, вєчєром адні” мова піде про те, як вплинули гучні скандали, пов’язані з насильством в Голлівуді, на українське суспільство та які питання в контексті цього постали перед ним.
29 березня учасниці обговорюватимуть лист “сотні французьких жінок”, скандинавську ідею згоди на секс, межі між фліртом та домаганнями й інше. Йтиметься, крім того, про вплив означеної суспільної дискусії на соціальні норми, що виправдовують насильство та звинувачують жертву.
Участь у дискусії наразі підтвердили журналістка, експертка Коаліції з протидії дискримінації, співзасновниця Кампанії проти сексизму “Повага” Ольга Веснянка та випускова редакторка “Обоз ТВ” Марина Балабан.