Без права на правосуддя: окупаційна влада Криму затягує апеляцію політв’язня Андрія Коломійця

Дата: 20 Вересня 2016 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Українському політв’язню Андрію Коломійцю Київський районний суд міста Сімферополя протидіє в апеляції вироку. Скоро буде вже чотири місяці як чоловік утримується під вартою.

Основну відповідальність за протидію захисник Андрія Коломійця Михайло Кушпель покаладає на суддю Київського районного суду Сімферополя Михайла Бєлоусова. 

“28 липня суддя Михайло Бєлоусов надіслав мені рекомендованим листом вирок стосовно громадянина Таджикистану Махмудова. Він старший від Андрія Коломійця на 22 роки і засуджений за іншою статтею. Таким чином сам вирок вже як три місяці мені не надали”, – розповідає адвокат.

Після оголошення вироку 17 червня 2016 року, не маючи вироку, адвокат надіслав коротку апеляційну скаргу.

“Та з суду цей конверт, в якому знаходилась апеляційна скарга, навіть не відкриваючи, повернули назад. Обґрунтували тим, що “адреса, вказана на конверті, відсутня”. Я вважаю, що суддя Бєлоусов здійснив усі можливі порушення. Його дії аналогічні тим діям, які не відповідають статусу судді”, – говорить російський адвокат.

Суд не надавав захиснику вирок протягом трьох днів, коли він прибув у Крим. Судове рішення Михайло Кушпель отримав лише з рук самого Андрія Коломійця під час відвідування СІЗО 20 липня.

Захисник вважає, що, як би суддя Бєлоусов не намагався протидіяти апеляції, вирок вважається оскраженим. Адже Андрій Коломієць надіслав апеляційній інстанції свою скаргу.

За російським законодавством, утримання під вартою має бути не більше місяця. За підрахунками захисника, термін утримання українця ось-ось наблизиться до чотирьох місяців.

“Порушення місячного терміну кримськими судами було багато разів. Це ще один приклад того, що кримські суди ігнорують норми навіть російського законодавства, якого вони так прагнули… Виходячи з практики спілкування з цим судом, оскарження може бути безмежним. Відповідно Андрій і надалі продовжуватиме перебувати в СІЗО”, – каже російський захисник.

“Ми знаємо дуже багато прикладів, як порушується російське законодавство, але те, що кілька місяців без оскарження людина продовжує знаходитись в СІЗО і його доля абсолютно незрозуміла, то це для нас унікальна ситуація”, – додає він.

Нагадаємо, Андрія Коломійця в анексованому Росією Криму 10 червня засудили до 10 років ув’язнення в колонії суворого режиму. За підозрою у зберіганні наркотиків його затримали на території Кабардино-Балкарії у травні 2015 року. Згодом чоловіка перевезли до Криму і звинуватили в замаху на вбивство двох кримських силовиків спецпідрозділу МВС “Беркут”.

Російська правозахисна організація “Меморіал” визнала українця політв’язнем й вимагає його негайного звільнення.

Політичність вироку

Правозахисниця Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник характеризує судовий процес над Андрієм Коломійцем як такий, що немає нічого спільного із правосуддям.

“Судовий процес насправді був спрямований на засудження якихось ідей і зазвичай носить антиукраїнський характер”, – каже вона. 

Вона зачитала декілька фрагментів із тексту вироку, який складається із оціночних суджень.

“На сцені Майдану відомі люди, такі як Порошенко, Яценюк, Луценко, Турчинов, Парубій, співачка Руслана активно пропагували націоналізм, говорили, що український народ вищий за інші народи, розпалювали ненависть і т. д”, – йдеться у вироку Андрію Коломійцю.

“…Окрім того, регулярно вдень приїздив автобус із проплаченими активістами майдану. З нього висаджувалися жінки та чоловіки у віці від 50 до 60 років, люди, перевдягнені священиками, а також інші особи, вигляд яких викликав співчуття. З автобусу вони виходили з плакатами, криком благали співробітників правоохоронних органів не вбивати їхніх дітей, дехто удавав, що плаче… Псевдосвященики влаштовували службу поблизу співробітників міліції…”, – продовжує зачитувати вирок Ольга Скрипник. Вона додає, що у самому вироку багаторазово засуджуються дії на Майдані замість того, аби дати юридичну оцінку діям самого Андрія Коломійця. Його вирок схожий на вирок іншого активіста Євромайдану Олександра Костенка, якого окупаційна влада засудила до 4 років та 3 місяців позбавлення волі.

Адвокат Михайло Кушпель назває такий вирок “кричущим і цинічним”. Його клієнтові закидають провину у тому, що не підтверджено матеріалами справи. Події, описані у вироку, відбувалися в Києві.

Із доказів обвинувачення, як твердить адвокат, є лише дві чорно-білі фотографії нібито обгорілої форми цих беркутівців.

Люди, які назвали себе потерпілими, теж на той час були громадянами України та співробітниками силових структур України.

Прапорщик міліції Козляков М. В. обіймав посаду командира 1 відділення 2 взводу 1 оперативної роти спецпідрозділу”Беркут”, а потерпілий Гавриленко А. В. працював старшим інспектором групи бойової та спеціальної підготовки, групи для роботи з персоналом у “Беркуті”.

Правозахисниця твердить, що під час судового засідання адвокат довів, що Україна розслідує події на Майдані, в тому числі й ті події, під час яких постраждали співробітинки спецпідрозділу “Беркут”. А відтак в окупаційної влади не має жодних юридичних підстав розслідувати ті дії та переслідувати громадян України.

Захисник під час судового засідання надав судді Михайлові Бєлоусову відповіді від Генпрокуратури України, що за цими подіями в Україні відкрито кримінальне провадження. Але Михайло Бєлоусов не взяв до уваги документ ГПУ.

При цьому він врахував як докази провини Андрія Коломійця свідчення, якими він обмовив себе під тортурами. 

Михайло Кушпель зауважує, що в мотивувальній частині вироку суддя Бєлоусов вказує на низку обставин, які ставлять під сумнів обґрунтування існуючого державного устрою в Україні.

“Ось ця нісенітниця cвідчить про його заангажованість у цій справі. Більш того, суддя Бєлоусов переслідується на території України, де він підозрюються у порушенні за статтею 111 КК України (державна зрада)”, – коментує Михайло Кушпель.

“Очевидно, що ті люди, які перейшли на сторону Російської Федерації, часто мають антиукраїнські погляди, не підтримували протести на Майдані. Тому у них є така можливість через судові рішення “вершити правосуддя” над українцями, які приймали участь в акціях протесту. Тому ми зауважуємо, що в більшості рішень є упереджене відношення судді”, – додає Ольга Скрипник.

Тортури

У березні 2016 року Михайло Кушпель повідомив Слідчий комітет, МВС та прокуратуру Північно-Кавказького федерального округу про тортури над Андрієм Коломійцем, які стались в Кабардіно-Балкарії.

“Всі мої повідомлення згрупувались у слідчому відділенні міста Нальчика, за дорученням якого Коломійця допитали в СІЗО, коли він знаходився в Криму. Я про це випадково дізнався в червні цього року. Це було черговим кричущим порушенням, оскільку опитування було без мене”, – розповідає адвокат.

За його словами, електричний струм, який пропускали через Андрія, істотно погіршив стан українця. Але судово-медичну експертизу так і не провели.

Ольга Скрипник каже, що тортури довели Андрія Коломійця до суїцидального стану.

“Андрій повідомляв, що коли його утримували в СІЗО, то всі ці дії довели його до суїцидного стану. Він вкрай тяжко це переносив. Він також повідомляв, що до нього застосувались тортури його попереднім захисником за призначенням”, – розповідає вона.

У справі Андрія Коломійця було п’ять захисників. Усі вони, на думку КПГ та Михайла Кушпеля, свою функцію як адвокатів не виконували.

“Я подав скаргу про оскаржування бездіяльності Адвокатській палаті Кабардино-Балкарської республіки. Результатів немає”, – говорить Михайло Кушпель і рукою вказує на стіл, де лежать, за його словами, близько 600 аркушів-звернень у різні інстанції Росії та окупованого Криму. На жодне з його звернень він так і не отримав “виразного рішення”.

Неналежні умови утримання

Сьогодні Андрій Коломієць утримується у СІЗО Сімферополя, де, за словами захисника, неналежні умови утримання.

“Умови в СІЗО наближаються до тортур. Наприклад, коли я був там 20 липня, то Андрій пояснив, що в третій декаді липня воду вмикали десь на годину в день”, – розповідає Михайло Кушпель.

За його словами, камера, де утримується Андрій Коломієць, розрахована на шість людей, але там знаходяться десятеро.

“А той кабінет для побачень знаходиться в аварійному стані. У мене постійно було відчуття, що ось-ось на мене впаде ця стеля й стіни. Там сирість, стіни кришаться. СІЗО знаходиться в аварійному стані. Я подавав скарги, в тому числі начальнику Федеральної служби виконання покарань Росії”, – повідомляє захисник.

Рідні Андрія Коломійця не приїжджали до СІЗО. Його родина проживає на Київщині. Батьки українця, за словами Ольги Скрипник, літні люди. Для них приїзд до Криму неможливий через стан їхнього здоров’я та матеріальну скруту.

“Андрій намагається зареєструвати шлюб. Росія вимагає від нього іншу довідку як від громадянина України, який хоче зареєструвати шлюб на території іноземної держави. Йому потрібна довідка про сімейний стан. Український нотаріус видає цю довідку, але ж він не може зараз приїхати до нього”, – пояснює Ольга Скрипник.

У Кримській правозахисній групі шкодують, що МЗС не оголосило Росії ноту протесту з приводу переслідування Андрія Коломійця, а також нарікають на вкрай низьку координацію українських відомств у питанні звільненні українських політв’язнів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: