Адвокати Небесної сотні передали в Гаазький суд нову інформацію про злочини під час Євромайдану

Дата: 06 Жовтня 2016 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися


Адвокати Небесної сотні надіслали прокурору Міжнародного кримінального суду (МКС) нове подання про злочини під час Євромайдану. 

Нині у МКС проводять попередній аналіз подій під час Революції Гідності. Аби суд розпочав повноцінне розслідування, прокурор Фату Бенсуда має переконатись, чи є в України докази організованості та широкомасштабності злочинів проти людяності. 

Чинник масштабності означає поширеність злочинів по всій країні, а організованості – створення системи для втілення злочинів верхівкою країни, пояснює адвокат Павло Дикань

“Саме така система й була спрямована на скоєння масових злочинів. В Україні існував попередній задум на скоєння цих злочинів. Вони були пов’язані з єдиним центром керування, який був їх організатором та підбурювачем”, – каже він. 

Однак у матеріалах, які передавались протягом 2014–2015 років Генпрокуратурою та громадськими організаціями, прокурор МКС не знайшов достатніх ознак системності чи масштабності. 

“Це означає, що у цих матеріалів було просто не достатньо доказів, які були на той момент досліджені й передані до Офісу прокурора. Їх не вистачало для належного і повного аналізу”, – коментує Павло Дикань. 

Зміст подання

У поданні, який готували адвокати Павло Дикань, Роман Маселко, Олександра Яценко, Марина Ліліченко, Маркіян Галабала та Вікторія Дейнека, описуються скоєні злочини не лише в Києві, а й в інших обласних центрах по всій Україні. 

Захисник Маркіян Галабала каже, якщо не рахувати злочини, скоєні у Києві, найпоширенішим в регіонах було переслідування Автомайдану. 

“Притягення до адмінвідповідальності активістів Автомайдану було за місцем реєстрації транспортних засобів. На другому місці – незаконні позбавлення волі, що так само підпадає під статтю Римського статуту МКС”, – пояснює він. 

У своєму поданні адвокати висвітлювали також кожен епізод Євромайдану у Києві, починаючи з 30 листопада 2013 року. 

“Ми намагаємось донести до прокурора МКС, що ці злочини у той період були не просто реакцією правоохоронних органів на певні дії зі сторони протестуючих. Це була цілеспрямована діяльність держави на придушення протестних акцій в Україні в найрізноматніший спосіб”, – каже Маркіян Галабала. 

Експерти наголошують, що суд у Гаазі притягує до відповідальності злочинців, які були топ-посадовцями у країні. 

“МКС не буде зосереджувати свої зусилля на 5 працівниках спецпідрозділу “Беркут”, провадження по яких зараз відбувається в Святошинському райсуді Києва. Суд цікавлять топ посадовці – Янукович, екс-голова МВС Віталій Захарченко, екс-голова СБУ Олександр Якименко, колишній командир Внутрішніх військ МВС Станислав Шуляк”, – каже Маркіян Галабала. 

“Наслідки рішення, до прикладу, Європейського суду з прав людини є визнання, що держава порушила вимоги Європейської конвенції з прав людини. А наслідки рішень МКС– це ордери на арешт та притягнення до відповідальності конкретних людей”, – додає Роман Романов, керівник програми “Права людини і верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”. 

Для доведення факту, що злочини під час Євромайдану координувалось з єдиного центру, експерти наводять різноманітні покази із матеріалів Генпрокуртаури. Вони вказують, що “є свідчення певних осіб, які вказують на те, що розстріл активістів 20 лютого був спланований”. Однак при цьому адвокати відмовляються називати імена цих свідків через таємницю слідства. 

“Ми посилаємось на докази, які також вдалось самостійно зібрати, в тому числі про залучення придушення протесних акцій судовою гілкою влади. Адже рішення таких суддів вивчали дисциплінарні органи – Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів, Вища рада юстиції”, – розповідає Маркіян Галабала. 

Експерти розділяють подання на два блоки. У першому містяться матеріали кримінальних проваджень Генпрокуратури, які адвокати намагались зрозуміло витлумачити для прокурора МКС. У другому ж на понад 100 сторінках вони наводять й аналізують докази масштабності й організованості атаки на активістів Євромайдану. 

Адвокати переконані, що для МКС вагомими доказами будуть вручення тітушкам зброї. Це, за їхнім переконанням, свідчить про залучення зі сторони держави мілітарних угруповань. 

З обов’язками, але без прав

Правозахисники розкритикували поправку Адміністрації президента в конституційних змінах в частині правосуддя, яка відтерміновує можливість приєднання України до МКС. 

Якби Україна ратифікувала Римський статут, то рух справи Євромайдану прискорився б в суді, вважають вони. 

“Якби Україна як учасниця МКС самостійно звернулася до суду, то достатньо було б висновку прокурора, аби розпочалось розслідування. А так, у разі визнання прокурором прийнятності поданих матеріалів, справа буде передана в Палату попереднього провадження суду з клопотанням надати санкцію на проведення розслідування. Тобто єдиним наслідком відтермінування ратифікації Римського Статуту є затягування стадіїї попереднього вивчення у Гаазі. Ні на що більше це відтермінування не впливає, – каже Павло Дикань.

Роман Романов каже, що з тимчасовою юрисдикцією, яку визнав український парламент, ми прийняли на себе обов’язки, але при цьому відмовилися від прав. 

“Це дивна позиція держави і ми досі не розуміємо, чому вона така”, – коментує він. 

Він підкреслює, що наступного року у спільноті суду буде найбільша дискусія, яким чином злочин агресії в майбутньому має охоплюватись мандатом МКС. 

“І от відклавши можливість ратифікації Римського статуту на три роки Україна позбавила себе можливості брати участі у цій надзвичайно важливій дискусії”, – каже Роман Романов. 

Експерти не знають, скільки часу Офіс прокурора буде проводити попередній аналіз подій під час Євромайдану. 

Аналіз злочинів під час війни у Грузії в 2008 році тривав шість років, кажуть вони. Однак це не має демотивувати громадськість та правоохоронні органи, а швише надавати належні матеріали, що дозволяють зробити належну оцінку. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter