“Фрайкор”: праворадикальна організація з політичними амбіціями, що вдається до насильства, – звіт
Фахівці Truth Hounds і дослідили діяльність ультраправої організації “Фрайкор”, заборони якої в суді через пропаганду насильства та порушення прав людини домагалося представництво Freedom House в Україні. Так, Truth Hounds дійшла висновку, що попри задекларовані цілі, як-от патріотичне виховання молоді, військову підготовку та участь у політичному й громадському житті суспільства, основними напрямами діяльності “Фрайкору” є гомофобні акції та напади на представників і активістів ЛГБТ, лобіювання вільного використання зброї й мілітаризація учнів шкіл та технікумів.
ZMINA коротко переповідає основні тези звіту.
Організація “Фрайкор” позиціює себе як націонал-консервативну та декларує підтримку християнства й традиційних цінностей. Структуру організації становлять добровольчий підрозділ “Фрайкор” та однойменна військово-патріотична організація, зареєстрована в Харкові 19 березня 2018 року.
Серед її засновників – ексчлен “Національного корпусу” Георгій Тарасенко, добровольці Володимир Сахарчук та Богдан Войцеховський.
Войцеховський і Тарасенко також є засновниками ГО “Ган Прайд”, діяльність якої спрямована на легалізацію короткоствольної вогнепальної зброї. Тарасенка, крім того, 10 червня 2020 року призначили до складу Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській ОДА.
Разом із Сахарчуком Тарасенко заснував також ГО “Патріот Слобожанщини”, про діяльність якої наразі нічого невідомо. Спільно ж зі своєю партнеркою Христиною Гаранчевською Сахарчук започаткував ГО “Турклуб Едельвейс”, емблема якого, пише Truth Hounds, натякає на причетність до націоналістичної організації “Едельвейс”. Остання відома зривом у Вінниці тренінгу з питань ЛГБТ для журналістів у лютому цього року.
Читайте також: “Організація “Едельвейс”, яка зірвала ЛГБТ-тренінг у Вінниці, відкриває осередки по всій Україні. Що про неї відомо”.
На ім’я Гаранчевської також зареєстровано закарпатське відділення “Карпатської Січі” та ГО “Цивільний корпус Азов-Закарпаття”.
Truth Hounds, крім того, зауважує на можливому існуванні своєрідного мілітаризованого патріотичного хабу за адресами реєстрації “Фрайкору” в Харкові. Так, за ними значиться низка організацій, які, на переконання дослідників, так чи інакше пов’язані з діяльністю “Фрайкору” через спільну систему цінностей. Йдеться про підтримку мілітаризованого патріотизму та активний спротив ЛГБТ-рухам.
“Фрайкор” як організація найпотужніше діє в Харкові та Івано-Франківську і, за словами її засновника Тарасенка, опікується “патріотичним вихованням молоді, військовою підготовкою, а також бере участь у політичному та громадському житті цих міст”. “Фрайкор” має громадсько-політичний та військово-силовий напрями роботи. В аспекті останнього організація “переважно займається військовими питаннями, акціями прямої дії та якимись там протистояннями”.
Має “Фрайкор” і політичну амбіцію, як зазначив в одному інтерв’ю Тарасенко, “у майбутньому створити якусь консервативну платформу для переслідування політичних цілей”.
Згідно з публікаціями організації в соціальних мережах, зазначають дослідники, акції прямої дії і “якісь там протистояння” охоплюють насильницький спротив акціям та заходам з тематики ЛГБТ й толерантності, а також самостійний “контроль” за наркотрафіком у Харкові та загальним порядком у цілому.
Так, починаючи з 2018 року, ще до офіційної реєстрації, й до 2020 року “Фрайкор” з десяток разів зривав заходи на ЛГБТ- та феміністичну тематики, нападав та бив людей, брав участь в акціях та влаштовував так зване сафарі як самостійно, так і за участю інших праворадикальних організацій, серед яких “Традиція і порядок”, “Національний корпус”, “Правий сектор” тощо.
Крім того, фрайкорівці займалися “виховними розмовами” з пивоварнями, “допомагали” в будівництві пандуса в домі харків’янки з інвалідністю Анни Пашкової, організовували мітинги підтримки під час судових засідань у справах Сергія Мазура (координатор С14, якого судили за напад на ромський табір) і Сергія Майстренка, обвинуваченого в нападі на перехожого, проводили “роз’яснювальні бесіди” з магазинами косметики, які продають російські гель-лаки для нігтів. Паралельно “Фрайкор” організовував збір коштів на підтримку свого підрозділу, який воює на Сході України, а також низку тренувальних заходів для всіх охочих.
“Окрім вищезазначеного, “Фрайкор” активно бере участь у мітингах та акціях протесту, присвячених відстоюванню національних інтересів в одіозних політичних справах з реваншистським духом, що є цілком виправданим”, – йдеться у звіті.
Зазначають у ньому й про те, що організація з “відносною регулярністю проводить мілітаризовані заняття зі школярами. Її представники також читають лекції про історію “економічного, військового і політичного підйому європейської цивілізації над іншими частинами світу”.
Фрайокрівці, звертають увагу у звіті, часто виступають на підтримку президента США Дональда Трампа, а також висловлюються щодо вагомості “білих життів”.
“В Україні найбільшу цінність може мати тільки життя громадян України. Тому сьогодні нашим гаслом є White lives matter і “, – цитують у документі один з дописів “Фрайкору”.
Тож Truth Hounds припускає, що організація дотримується расистської ідеології, якою й зумовлюється її “боротьба за чистоту і здоров’я Харкова”.
У цьому висновку фахівці спираються на таку ситуацію: 11 червня 2019 року представники “Фрайкору”, встановлюючи “ефективний контроль” над функціонуванням Харкова, вдавшись до протиправних дій, розгромили “наркоточку” на перетині вул. Гвардійців-широнінців і вул. Героїв Праці.
“Цей випадок потрапив до огляду через те, що точки продажу наркотичного маку, які втрапили до уваги фрайкорівців, перебували виключно в повній або частковій власності громадян Азербайджану чи Туреччини”, – акцентують дослідники та наводять реакцію “Фрайкору” щодо розгрому частини київського ринку на м. “Лісова” у 2017 році, опубліковану на їхній сторінці у вконтакті:
“[Розгром], спричинений учорашнім побиттям особами кавказької національності літнього чоловіка, – закономірна та адекватна відповідь, а також застереження всім інородцям, які інколи забувають, що на цій землі вони лише гості”.
Акцентують у дослідженні й на тому, що”Фрайкор” вважає людей з тимчасово окупованих територій сепаратистами, а неповнолітніх називає “дітьми колаборантів”.
Експерти Truth Hounds висловлюють думку, що “Фрайкор” є також відверто ісламофобською організацією, з огляду на їхні коментарі щодо ситуації на Близькому Сході та “цікавий погляд щодо кримських татар, яких підводять під загальною рискою ісламу”:
“Більшість татар залишилася в Криму й отримала громадянство РФ, тому про плату за лояльність можна буде говорити тільки після повернення Криму, оцінюючи вклад і роль татар у цьому. Винагороджувати татар за лояльність до України потрібно тільки після повернення Криму, коли їхня лояльність буде перевірена. Адже в іншому випадку, повернувши Крим, ми зможемо побачити, що він буде не українським, а татарським. І якщо говорити, що татари в Криму зараз нелояльні до Росії, то вдайтесь у питання – до кого вони більш лояльні: до України чи Туреччини”.
У звіті підсумовують, що основними векторами діяльності “Фрайкору” є гомофобні акції та напади на представників та активістів ЛГБТ, проведення тактичних тренувань, лобіювання вільного користування зброєю, “включно з мілітаризацією, яку вони реалізують через уроки в школах і технікумах”:
“Інша діяльність, як-от навколополітичний активізм у Харкові, гучні заяви про іслам чи етнічну належність, виглядає радше як загальні популістичні нариси”.