Річниця Майдану: Порошенко тисне, слідчі не встигають, адвокатів непокоять спекуляції
Адвокати стверджують, що влада чинить спротив розслідуванню, а в Генпрокуратурі не вистачає техніки для обробки відеодоказів.
Віталій Титич, член Колегії Адвокатської Консультативної групи, яка бере участь в розслідуванні, стурбований меседжем від президента України Петра Порошенка з приводу того, що до другої річниці подій на Майдані справи за різними епізодами мають бути передані до суду.
Він зазначає, що так само, до минулої річниці, до суду було передано справу щодо масового розстрілу активістів Майдану 20 лютого.
“Величезний обсяг фактичного доказового матеріалу у цій справі не був долучений, оброблений і відповідно до процесуальних норм залучений до цього кримінального провадження. І зараз слідство і прокурори вимушені вчиняти непотрібні дії, яких можна було би уникнути, і не витрачати багато часу та ресурсів на те, щоб використати ці матеріали. Все це має негативні наслідки для якості як розслідування, так і, відповідно, судового слідства“, – пояснює Віталій Титич.
Він зауважує, що передача цієї справи була здійснена під впливом керівництва Генпрокуратури, попри те, що слідчі не були з цим згодні.
“Передача справи до суду в такому стані – це вже така заздалегідь продумана і відпрацьована технологія щодо виправдання осіб, винних у скоєнні злочину. Тому що провадження, як правило, передаються неякісні, і стосуються, я підкреслюю, виключно виконавців низової ланки“, – зауважує адвокат.
Якщо ж не буде встановлено, що особа діяла у складі злочинної групи, неможливо буде притягти до відповідальності організаторів чи замовників злочину, навіть якщо рішення у справі загалом буде позитивним.
Також Віталій Титич нагадав, що лише прокурор може приймати рішення щодо готовності матеріалів кримінального провадження до передачі до суду. За це рішення прокурор має нести відповідальність. І будь-яке втручання у процес ухвалення цього рішення є неприпустимим.
Адвокати крім того говорять про спротив у розслідуванні з боку МВС, СБУ та навіть суддів.
За словами члена Колегії, адвоката Євгенії Закревської, керівництво Генеральної прокуратури та управління спеціальних розслідувань, тобто слідство, не складають єдиний механізм, і між ними часто існує протидія.
Існує кілька слідчих, які віддані справі, загалом розслідування з різним успіхом відбувається, але ресурсів – людей, місця, обладнання – наразі не вистачає. Більше 500 додаткових епізодів часів Майдану передано до управління. Тепер загалом 2000 епізодів мають розглядатися невеликою кількістю працівників: управління має 63 людини в штаті, фактично ж – 53, з них безпосередньо Майданом займається лише 18 штатних слідчих.
“Не всі з цих слідчих мають компьютери, кабінети. Фактично відсутня можливість акумулювати велику кількість відео. Сотні терабайт відео- і фотоматеріалів просто розкидані по кабінетах, оскільки немає куди їх принести, записати, опрацювати, немає достатнього складу аналітичного відділу, щоб все це робити”, – розповідає Закревська.
Роман Маселко, член Колегії та адвокат “Автомайдану”, додає, що адвокати Небесної сотні об’єдналися, щоб протистояти всім цим недолікам слідства. Він зазначає, що, можливо, в них виникне необхідність проводити окреме власне розслідування.
“Є величезна кількість людей, що були з того боку – працівники ДАІ, працівники міліції, судді, які, в принципі, готові співпрацювати. Але немає довіри до прокуратури, до правоохоронних органів. Я часто чую: “Я розкрию себе, а далі що? Ніякого захисту я не отримаю, і результату також“, – розповідає Роман Маселко.
Він звернувся до силовиків, що готові співпрацювати, допомагати слідству і таким чином, можливо, спокутувати свою провину. Адвокати та представники потерпілих готові знайти оптимальні засоби для отримання таких свідчень, які дозволять притягти винних до відповідальності.
За словами голови Колегії Павла Диканя, якщо розслідування на національному рівні результатів не дасть, можливо буде застосувати інші гарантійні механізми, випробувані в інших країнах. Зокрема, так зване гібридне слідство за прикладом Гватемали чи гібридне слідство і суд за прикладом Боснії.
Він зазначив, що керівництво держави, напевно, не зацікавлене в розслідуванні справи, і закликав завершити розслідування без прив’язки до річниць та без створення інформаційних приводів: “Це не річниця Великої Жовтневої революції, це справи, які важливі для всієї країни“.
За словами Віталія Титича, адвокати не мають ілюзій, що завтра протидія слідству припиниться. Якщо ситуація не зміниться, докази будуть спрямовані до Міжнародного кримінального суду. Існують також пропозиції створити міжнародну групу для розслідування цих справ. Серед даних, які можуть бути використані у розслідуванні, може бути зокрема і інформація, зібрана Міжнародною дорадчою групою.