Жителі окупованого Донецька розповідають, що бойовики проводять облави на власників українських паспортів
Жителі окупованого Донецька розповідають про облави проросійських бойовиків на власників українських паспортів. Людей, за словами місцевих жителів, ловлять на вулицях, відвозять до так званих правоохоронців, щоб узяти відбитки пальців та перевірити телефони.
Про такі випадки розповів у своєму блозі редактор видання “Восточный вариант” Денис Казанський.
Рейди на власників український паспортів почалися, за словами журналіста, на початку року, коли на окупованій території вперше на тиждень скасували комендантську годину.
“Гуляв з дітьми бульваром Пушкіна (центральний бульвар Донецька. – Ред.) вчора о п’ятій вечора. Біля “Ненажери” (місцева торговельна мережа. – Ред.) патрульні чергували, зупиняли всіх, хто виходив з магазину, перевіряли паспорти, кілька людей перед нами відвезли. Ми швидко втекли звідти”, – розповідають очевидці рейдів.
За словами бойовиків, українські паспорти більше не підходять для підтвердження особи, а указ, за яким людей зупиняють на вулицях, вони називають внутрішнім і відмовляються показувати.
Казанський розповів, що про свавілля з перевірками пишуть навіть лояльні до бойовиків групи в соцмережах і телеграм-канали. Наприклад, телеграм-канал “Донецький абориген” повідомляє, що облави почалися через те, що жителі ОРДЛО не хочуть отримувати паспорти “ДНР” добровільно, а тому доводиться примушувати людей до цього.
Окрім паспортів, бойовики також вимагають, щоб жителі так званої “ДНР” реєстрували автомобільні номери зразку невизнаної республіки. Машини на українських номерах, за інформацією місцевих джерел, зупиняють, штрафують і відвозять евакуатором.
Про конфіскації автомобілів на українських номерах повідомляють і активісти Східної правозахисної групи, які збирають дані про порушення прав людини на окупованих територіях Донбасу. Наразі правозахисникам відомо про сім таких випадків.
https://www.facebook.com/east.hr.group/posts/2553901578202360?__xts__[0]=68.ARBWFIajnKi3iGrAQ1WUnFKCsaW-MSNkFea3QOzMwOoDoPeTBsK5Mwv_OUOfFLiAN5VXd9fBnjWy6vjYETfdOQHQOQ-tebyIm9unrXxSSW8reqrXBTxPN3gwuUxaR1GflswEL2_idJA7stbPj4Psi1fYw6a7AbFJNBwz1LY6j2LAg0UpgO3t6-KCeXU_wfpoIOjchpctTI7PJCEbESDh881zqc5_pDP-gizqUobEIVouv4bGRVjv2joBDw7l5prmvmpTaaY9Ll5KhRHcxdHsngkKPc6eDhzC9KSwZ_IXwclz-yE2Jdg-SK1_aGRGwcjVvNvioe3CLsb8n0ctgB47q775&__tn__=-R
Нагадаємо, що президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощене надання громадянства мешканцям окупованих районів Донецької і Луганської областей наприкінці квітня минулого року. Право на спрощене отримання громадянства тоді мали люди, які постійно проживають на Донбасі. Для отримання російського паспорта влада РФ пропонувала українцям з окупованих районів Донецької та Луганської областей подати відповідну заяву, копію документа, який підтверджує особу та місце проживання, свідоцтво про шлюб, а також свідоцтво про народження, якщо дитині просять надати громадянство РФ.
Українські політики та міжнародні партнери одразу після оприлюднення указу наголосили, що такий крок Росії підриває Мінські угоди та фактично є провокацією з боку російської влади. Потім у Кабміні розповіли, що можуть розглянути питання позбавлення пенсії українців з тимчасово окупованих територій Донбасу, які отримали російські паспорти.
Згодом Путін підписав указ про можливість отримання російського громадянства в спрощеному порядку і для жителів підконтрольної Україні частини Донбасу.
З того часу, за словами російських чиновників, російські паспорти встигли отримати майже 200 тисяч жителів Донбасу.