Китайський учений, який відсидів три роки у в’язниці за експерименти з генами дітей, може повернутися до роботи
У Китаї вчений Хе Цзянькуй, який провів три роки за ґратами за експерименти з генами дітей, може повернутися до роботи в лабораторії.
Про це розповідає The Wall Street Journal.

Біолог став відомий у світі у 2018 році, коли заявив, що зміг нібито створити перших у світі людей з імунітетом до ВІЛ.
Для експерименту він використав родини, в яких батько мав ВІЛ, а мати жила без вірусу. Як з’ясувалося згодом, Цзянькуй брехав учасникам про те, що його робота має офіційне схвалення.
Редагування генів спричинило мутації, наслідки яких на життя дітей досі так і не зрозумілі. Критики казали, що вчений обрав ВІЛ для експерименту лише для того, “щоб знайти виправдання використанню технології CRISPR/Cas9”, або так званих молекулярних ножиць. Цзянькуй, коментуючи відкриття, постійно підкреслював, що воно нібито стосується саме боротьби з поширенням ВІЛ у світі.
Експеримент біолога спричинив суперечливі реакції у світі й дав поштовх дискусії про етичність модифікації генів людей. Це в підсумку може призвести до появи так званих дизайнерських дітей, батьки яких можуть обирати, наприклад, стать, колір шкіри та інші характеристики.

Китайський уряд оголосив експеримент ученого незаконним та відправив його на три роки до в’язниці. На волю він вийшов 2022 року.
Офіційного підтвердження того, що біолог повернувся до експериментів, нині немає, а китайські посадовці проігнорували прохання медіа про коментар. Журналісти кажуть, що якщо новина про повернення до роботи виявиться брехнею, то таємність навколо цього лише підсвічує виклики, які виникли для китайської влади. Та “намагається стимулювати наукові відкриття, не переступаючи етичних кордонів”, додають у WSJ.
Останніми роками Пекін вклав мільярди доларів у біотехнології, сподіваючись використати відкриття вчених в охороні здоров’я власних громадян, а також у сільському господарстві й військових технологіях.
Нагадаємо, що у світі щонайменше 9,3 мільйона людей, які живуть з ВІЛ, не отримують життєво необхідного лікування.