ООН: Зброя із широкою зоною ураження спричинила більшість дитячих смертей за три роки війни в Україні

Дата: 02 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Від початку повномасштабного російського вторгнення й до 31 грудня 2024 року внаслідок бойових дій в Україні загинуло щонайменше 699 дітей, а ще 1833 дістали поранення. Причиною більшості смертей неповнолітніх є вибухова зброя із широкою зоною ураження. 

Про це йдеться у звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ). 

Розподіл кількості дитячих жертв за регіонами. Скриншот сторінки дослідження

Монітори ООН за час, що триває велика війна, провели понад 1,5 тисячі інтерв’ю зі свідками та потерпілими, понад сотню разів виїжджали на місця, щоб побачити наслідки на власні очі, а також їздили до майже двох десятків закладів опіки, притулків та до майже десятка місць позбавлення волі. 

Готувати звіт команді допомагав також дев’ятирічний Єгор з Маріуполя, який нині живе з рідними в Києві. Хлопчик долучився до створення ілюстрацій видання. 

Фрагмент ілюстрації на обкладинці видання звіту

З майже семи сотень загиблих дітей, відомих моніторам, більшість, або 521 людина, – це жертви, які зафіксували на підконтрольній українському уряду території, тож їх змогли належним чином перевірити. За даними української влади, росіяни станом на 2 квітня 2025 року вбили 606 дітей. 

Решту даних отримали від російської влади, але перевітри їх не можуть, бо моніторів не пускають на окуповані території. У підсумку ці цифри не внесли до загальної статистики підтверджених втрат. 

Щонайменше 6% дитячих смертей спричинили вибухонебезпечні предмети, якими засмічена Україна, а ще 7% – це смерті, пов’язані з іншими ситуаціями, зумовленими війною.

Найвищий рівень загиблих і поранених дітей спостерігали в перші місяці повномасштабного вторгнення, але торік кількість жертв знову зросла, а стосується ця тенденція не лише дітей, а й цивільних загалом. ZMINA пояснювала, чому так відбувається. 

Скриншот сторінки дослідження

У звіті окремо приділили увагу ситуації, в якій опинилися діти в російській окупації.

Монітори кажуть, що неповнолітні особливо постраждали від порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, а переважно йдеться про позасудові страти, свавільні затримання, сексуальне насильство, катування, жорстоке поводження, незаконні переміщення та мілітаризацію. 

Політику російської влади в окупації експерти називають дискримінаційною. 

“Ця політика змушує дітей отримувати російське громадянство, присягати на вірність Російській Федерації та навчатися за російською освітньою програмою… Окупаційна влада погрожує або карає дітей та їхніх батьків за використання української мови чи за відвідування онлайн-шкіл, що пропонують українську освітню програму”, – перелічують монітори деякі з порушень РФ як держави-окупанта. 

Окремий розділ доповіді стосується використання росіянами дітей у бойових діях. Торік зафіксували активніше залучення неповнолітніх до диверсій, терактів та стеження за українськими військовими. За весь минулий рік в Україні затримали 11 дітей за такі дії. 

“Якщо ці інциденти визнають пов’язаними зі збройним конфліктом, залучення дітей до таких дій є порушенням міжнародного права, яке забороняє вербування та використання дітей у бойових діях”, – кажуть дослідники. 

У цьому контексті експерти рекомендують українській владі використовувати тримання під вартою щодо дітей-підозрюваних лише як крайній випадок. 

Нагадаємо, що кожна п’ята дитина в Україні втратила близького родича чи друга через війну. 

Війна, як вважають у ЮНІСЕФ, штовхає ціле покоління українських дітей “до краю прірви”, втім вони показують неабияку стійкість. Так, показники тривожності й відчуття самотності серед неповнолітніх у 2023 році не перевищували аналогічних показників опитування 2018 року.

Фотографія обкладинки: Fabio Bucciarelli for CNN

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter