Більш ніж 400 постраждалим від сексуального насильства на війні виплатили проміжні репарації

Дата: 14 Січня 2025
A+ A- Підписатися

На сьогодні в Україні 432 постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), виплатили проміжні репарації в межах пілотного проєкту.

Про це повідомила урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.

Ілюстративне фото: rv.gov.ua

За її даними, у межах пілотного проєкту надання проміжних репарацій постраждалим від СНПК надійшло 646 звернень. З них 377 – від чоловіків, 255 – від жінок. Також 14 щодо дітей – 12 дівчат та двоє хлопців.

Станом 13 січня 2025 року, репарації були виплачені 432 людям. Зокрема, 240 чоловікам, 184 жінкам та вісьмом дітям (один хлопчик та сім дівчат).

Під час презентації результатів пілотного проєкту повідомлялося, що подати звернення можуть усі, хто постраждав від тяжких форм сексуального насильства, пов’язаного з воєнним конфліктом через агресію Росії проти України, починаючи з лютого 2014 року. За потреби потерпілі можуть отримати допомогу кейс-менеджерів, які надають підтримку в питаннях медичної, правової та соціальної допомоги. 

Розмір виплати для постраждалих від СНПК становить 3 тисячі євро. В межах пілотного проєкту ці репарації виплачуватиме фонд Global Survivors Fund, що фінансується урядами різних країн. 

20 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації”. Документ визначає правовий статус таких потерпілих та членів сімей померлих осіб, які постраждали від СНПК. Закон набуде чинності 18 червня 2025 року.

Згідно з документом, потерпілі мають право на отримання невідкладних проміжних репарацій, які охоплюють: невідкладну грошову допомогу, безоплатне проходження реабілітації, отримання інформації про свої права та можливості їхньої реалізації.

До сексуального насильства, скоєного проти будь-якої людини у зв’язку зі збройною агресією РФ проти України з 20 лютого 2014 року, належить:

  • зґвалтування;
  • примусові вагітність, аборт, стерилізація;
  • примушування до заняття проституцією;
  • примушування до статевого акту з третьою особою;
  • примушування споглядати статевий акт;
  • сексуальне рабство, торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації;
  • примусове обрізання, кастрація, насильницькі дії над статевими органами;
  • примусове оголення сексуального характеру;
  • будь-які інші форми сексуального насильства та погрози його вчинити.

До постраждалих від СНПК зараховують також дітей, народжених унаслідок такого насильства.

Раніше урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко припускала, що кількість постраждалих від сексуального насильства на війні може бути вдесятеро більшою за офіційну. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter