Рада підтримала законопроєкт, що зобов’яже колонії за добу надати адвоката засудженим при накладанні стягнень

Дата: 10 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №12073, що у разі остаточного схвалення зобов’язує адміністрації виправних установ забезпечити доступ ув’язнених та засуджених до безоплатної правової допомоги. 

Про це йдеться у картці документа на сайті парламенту. 

Ілюстраційне зображення голосування у парламенті. Фото: Верховна Рада України

Ініціаторами законопроєкту стала група депутатів, серед яких Володимир Ватрас, Максим Дирдін, Галина Третьякова, Єлізавета Богуцька та інші. 

Автори пропонують внести зміни до окремих статей Кримінально-виконавчого кодексу України та Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”. У підсумку це зобов’яже адміністрації колоній при накладенні стягнень на засуджених “невідкладно, але не пізніше 24 годин”, надати можливість повідомити про це близьких родичів, адвоката або інших правників, які за законом можуть допомогти особисто чи за дорученням.

Нині у законодавстві немає згадок щодо строку у 24 години для сповіщення захисників чи родичів. Передбачено, що центр БПД має 10 робочих днів на ухвалення рішення про надання допомоги, а цей строк обчисляють від моменту подання заяви. 

Поштовхом для розробки законопроєкту, судячи з пояснювальної записки, стали, між іншим, результати моніторингових візитів Офісу омбудсмана до місць несвободи. До прикладу, порушення права на професійну правничу допомогу зафіксували торік у Роменській виправній колонії (№ 56). 

До другого читання у законопроєкт мають внести правки, адже фахівці мають зауваження до документа. Так, Головне науково-експертне управління парламенту вказує на порушення принципу правової визначеності у запропонованих депутатами нормах. 

Нагадаємо, що торік Верховна Рада підтримала ідею, щоб деяким ув’язненим дозволяли тимчасово залишати колонії у певних ситуаціях. Це сталось завдяки скарзі довічно засудженого, який, захищаючи свої права, дійшов до Конституційного суду. 

Фотографія обкладинки: фейсбук-сторінка Верховної Ради України 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter