Росіяни ув’язнили на 15 років жительку окупованого Криму Оксану Сенеджук: рідні жінки сподіваються на обмін

Дата: 08 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Окупаційний суд Севастополя 26 грудня 2024 року запроторив за ґрати на 15 років 58-річну Оксану Сенеджук. Її звинуватили нібито в “державній зраді”, втім реальною причиною ув’язнення стали проукраїнські погляди жінки та осуд російської агресії.

Про це донька жінки Марія Костюк розповіла “Суспільне.Крим”.

Оксана Сенеджук. Суспільне.Крим

До окупації півострова Сенеджук працювала у відділі внутрішньої політики в Севастопольській міській адміністрації, а згодом головним спеціалістом Науково-дослідного інституту містобудування та архітектури. Жінка мала проукраїнські погляди, зокрема була активною учасницею Помаранчевої революції та Євромайдану.

За словами доньки, після окупації Криму ФСБ постійно викликала жінку на допити. Донька покинула окупований півострів, а її мати з батьком не змогли цього зробити, бо були змушені доглядати за літніми батьками. У 2023 році переслідування посилились, російські силовики проводили обшуки й 14 серпня 2024 року Сенеджук затримали на робочому місці.

Наступного дня окупаційний суд запроторив жінку за ґрати, після чого її одразу помістили до СІЗО № 1 у Сімферополі, звинувативши в “державній зраді.ʺ

Росіяни стверджують, що Оксана мешкала неподалік узбережжя Чорного моря і нібито передавала українській розвідці дані про розміщення військових суден російського чорноморського флоту. За це 26 грудня її засудили до 15 років позбавлення волі та оштрафували на 200 тисяч російських рублів. Суд відбувався в закритому режимі. Від адвоката, якого їй спочатку запропонувала ФСБ, жінка відмовилась.  

Донька засудженої каже, що вирок негативно вплинув на психологічний стан та фізичне здоров’я матері. Родина бранки планує подати апеляцію, щоб зменшити термін перебування під вартою, адже вважають 15 років практично смертним вироком через стан здоров’я. 

“Тато каже, мама взагалі шість днів не їла перед “судом”, погано почувається, бо все ж таки теж їй 58 років, із серцем недобре. І загалом у неї зараз такий настрій, що мені страшно за неї. Тато каже, що вони розмовляють і вона каже: “Я не буду сидіти такий термін. Я щось зроблю”. І я розумію, що вона така принципова, що може щось зробити із собою”, – розповіла Марія.

Костюк звернулася до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, маючи надію на обмін матері, оскільки на скасування окупаційного вироку родина не сподівається. 

Нагадаємо, що після оголошення вироку 15 українських правозахисних організацій подали спільну заяву, в якій засудили політично мотивоване переслідування Сенеджук у тимчасово окупованому Криму. Причиною переслідування вони також називають громадянську позицію жінки та вимагають від влади РФ негайно звільнити бранку. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter