Національний художній музей представив виставку “Р. Е. П. Історія” про мистецтво в контексті революцій
Національний художній музей України презентував ретроспективну виставку “Р. Е. П. Історія”, на якій представлені близько 30 робіт, що відображають мистецтво між двома українськими революціями.
Про це пише “Українська правда. Життя”.
Виставка присвячена творчості учасників групи “Революційний експериментальний простір” (Р. Е. П.), серед яких Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна та Леся Хоменко. Художники групи вибудовували горизонтальну модель взаємодії, засновану на відкритості, спільності та експериментальному підході до мистецтва й політики.
Кураторка Анна Алієва зазначила, що діяльність групи “Р. Е. П.” показала, як через іронічне осмислення політики в мистецтві можна деконструювати спільну реальність і створювати нову. Проте трагічні події, що почалися з першого пострілу на Майдані у 2014 році, змінили контекст, у якому працювали художники, що вплинуло на зменшення активності групи та трансформацію її форм діяльності.
Експозиція виставки охоплює роботи, створені між революціями 2004-го і 2014 року, серед яких відеодокументації, фотографії, інсталяції та артефакти. Окрема зала присвячена живописним роботам, що були представлені на першій виставці групи у Центрі сучасного мистецтва при НаУКМА у 2004 році, де група отримала свою назву “Революційний експериментальний простір”.
Інша кураторка проєкту Анна Лазар пояснила, що експозиція починається з великої “Сцени” та її зворотного боку. Сцена символізує місце, де діячі прагнуть представляти інтереси більшості й здійснювати владу, тоді як її зворотна сторона асоціюється з колективною могилою, яка нагадує про досвід минулого й теперішнього.
Окреме місце у виставці займає робота “Обранець” (2016), створена після анексії Криму та окупації сходу України. За словами кураторки, вона ілюструє не лише процедуру “обрання”, а й потенційну втрату життя.
Виставку “Р. Е. П. Історія” можна відвідати у Національному художньому музеї України до 1 березня 2025 року. У межах проєкту також заплановані публічні заходи: кураторські та авторські екскурсії, дискусії й майстер-класи.
Нагадаємо, що у лютому-березні цього року у Києві в Національному музеї Тараса Шевченка експонувався виставковий проєкт “Територія свободи: Майдан” до 10-ліття Революції гідності та 210-ї річниці від дня народження великого українського поета.