Парламентарі підтримали законопроєкт про множинне громадянство, який несе ризики для українців в окупації

Дата: 17 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт, який передбачає запровадження інституту множинного громадянства в Україні.

Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Ірина Геращенко.

Фото: Дзеркало тижня

За законопроєкт № 11469 свої голоси віддали 247 парламентарів. Окрім цього, депутати вирішили скерувати документ на розгляд до Конституційного Суду України для правового оцінювання.

Законопроєкт, який ініціював президент Володимир Зеленський, пропонує дозволити множинне громадянство в таких випадках:

  • коли дитина при народженні одночасно отримує громадянство України та іншої країни;
  • якщо дитина – громадянин України набуває громадянства своїх іноземних усиновлювачів;
  • у разі автоматичного отримання іншого громадянства громадянином України через шлюб з іноземцем;
  • коли повнолітній громадянин України автоматично стає громадянином іншої країни відповідно до її законодавства, за умови, що він не має офіційного документа, який підтверджує це іноземне громадянство;
  • під час спрощеної процедури отримання українського громадянства для іноземців із країн, які входять до спеціального переліку держав, що мають таке право;
  • у випадках, коли громадянин України набуває громадянства держав із цього ж переліку.

Водночас документ чітко забороняє множинне громадянство для осіб, які мають громадянство Росії або держав, що не визнають територіальної цілісності й суверенітету України.

Президент Зеленський вважає, що можливість мати кілька громадянств частково допоможе розв’язати проблеми тих українців, які виїхали за кордон і будують там нове життя.

Раніше ZMINA розповідала, що передбачає цей законопроєкт, а також пояснювала, які застереження щодо ідеї мають правозахисники. Так, вони звертали увагу, що пропозиція позбавляти громадянства українців, які добровільно отримали громадянство держави-агресора, не враховує реалій, у яких перебувають люди в російській окупації, зокрема атмосфери примусу та тиску.

Так, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, зазначає, що цей законопроєкт, зареєстрований президентом, передбачає втрату українського громадянства через добровільне набуття громадянства РФ. Водночас, за її словами, Україна не визнає російського громадянства, набутого у примусовому порядку, що прямо закріплено у Законі України “Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території”.

Правозахисниця підкреслила, що на тимчасово окупованих територіях Росія змушує людей імітувати добровільність набуття її громадянства. Наприклад, для отримання російського паспорта вимагають подання заяви чи навіть запису відео з текстом присяги громадянина РФ. Крім того, пенсіонерам без російського паспорта відмовляють у пенсіях, що є також очевидним механізмом примусу.

“Ми наполягаємо на тому, що отримання паспорту в окупації, проживання в окупації само по собі є умовою примусу до отримання громадянства РФ, особливо, якщо врахувати, скільки всього Росія робить для того, щоб українці в окупації отримали російський паспорт”, – додала Альона.

Луньова підсумовує, що редакція законопроєкту, ухваленого в першому читанні, створює значні ризики втрати українського громадянства для людей, які залишаються на окупованих територіях. Вона вважає, що формулювання статті потрібно уточнити або чітко прописати критерії примусового набуття громадянства РФ, аби уникнути подібних загроз.

Детальний аналіз недоліків цього документу міститься у Дорожній карті законопроєктів щодо захисту прав постраждалих від збройної агресії РФ проти України

Нагадаємо, що ідею запровадження множинного громадянства українські посадовці обговорюють не перший рік. Майже чверть українців до початку повномасштабного російського вторгнення підтримували запровадження такої можливості з будь-якою країною, а майже половина виступали проти.

Дослідники тоді вказували, що ідея має особливу підтримку серед тих, хто часто перетинає кордон і довгий час живе чи працює за кодоном, серед молоді, а також серед заможніших громадян. Щодо останнього, то категорично проти ідеї подвійного громадянства виступали 53% респондентів, яким грошей вистачало на купівлю їжі, але купувати одяг яким уже було важко. Водночас по 29% опитаних, які найбільше підтримували множинне громадянство, могли дозволити собі купити або коштовні речі, або майже все, що захочуть. 

Ще у 2017-му тодішній президент Петро Порошенко вносив до парламенту законопроєкт “щодо реалізації права змінити громадянство”, але критикував документ парламентський Комітет з прав людини, тож у підсумку його відкликали. 

Також ідею про подвійне громадянство обговорювали в законопроєкті № 2590, але парламентські експерти тоді дійшли висновку, що без змін до Конституції, просто на рівні закону, це питання врегулювати неможливо.

Нині стаття 2 Закону “Про громадянство України” передбачає, що “якщо громадянин України набув громадянства (підданства) іншої держави або держав, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”.

Однак експерти кажуть, що цю норму не слід розцінювати як заборону на подвійне громадянство. Втрата українського громадянства відбувається не автоматично з набуттям громадянства іншої держави, а лише з дня видавання указу президента України про припинення громадянства щодо певної особи. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter