“Там, де закінчується Росія”: у мережі з’явився фільм про колонізовані РФ народи
Короткометражний фільм “Там, де закінчується Росія” режисера Олексія Радинського про колонізовані РФ народи вийшов онлайн, його можна подивитися на Takflix.com.
Про це повідомили на сайті Cineast.
Стрічка доступна на території України з англійськими субтитрами.
У фільмі використані матеріали з архіву “Київнаукфільму” (зараз “Національна кінематека України”), знайдені в 2023 році. Їх відзняли під час експедицій українських кінематографістів до віддалених регіонів Сибіру наприкінці 1980-х.
“Фільм “Там, де закінчується Росія” — це мій скромний внесок у теперішню дискусію про деколонізацію РФ, яка не буде мати сенсу без подолання західного невігластва щодо колонізованих корінних народів Північної Євразії”, – розповів Радинський.
У фільмі звучать “щоденникові записи” уявної сценаристки, яка відправилася досліджувати локації для майбутнього фільму. Текст написав сам режисер, героїню озвучила продюсерка стрічки Люба Кнорозок.
Як пише “Детектор медіа”, фільм охоплює п’ять років – від початку “перебудови” до розпаду СРСР. Героїня Радинського їздить по Сибіру та Крайній Півночі. Оскільки фільм (мається на увазі реально знята драма 1987 року “Білий олень тундри”) – про невизначений “корінний народ”, то маршрут цих подорожей: озеро Байкал, Ямало-Ненецький АО, БАМ, Бурятія, Якутія.
“Там, де закінчується Росія” акцентує на колоніальній політиці РФ, зокрема на їхньому “перейменуванні” корінних народів. Так, евенки у росіян стають тунгусами, саха – якутами, луораветлани – чукчами. Також автор фільму звертає увагу на експлуатаційне освоєння земель Сибіру, зокрема видобуток нафти, газу, вугілля та будівництво трубопроводів.
Стрічка “Там, де закінчується Росія” отримала головну нагороду, приз глядацьких симпатій та спеціальну відзнаку Спілки кінокритиків України на фестивалі KISFF. Відзначена нагородою “Кіноколо” за Кращий короткометражний документальний фільм 2024 року.
Фільм демонстрували на Sheffield Doc Fest та МКФ “Молодість”, на Ризькому кінофестивалі він здобув відзнаку як кращий короткометражний фільм.
10% з кожного квитка на фільм “Такфлікс” передає фонду “Повернись живим”, ще 50% – творцям кіно.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що Кримськотатарський ресурсний центр закликав запровадити механізм акредитації, який би максимально відповідав меті та завданням роботи корінних народів у Раді ООН з прав людини.