Абсолютна більшість кримських журналістів-політв’язнів відбуває незаконне покарання в Росії

Дата: 15 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Абсолютна більшість кримських журналістів-політв’язнів відбуває незаконне покарання в Росії, єдиний медійник, якого не етапували з Криму – фрілансер видання “Крим.Реалії” Владислав Єсипенко.

Про це розповіла журналістка видання “Ґрати” Лутфіє Зудієва під час онлайн-форуму “Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи”, організованого Національною спілкою журналістів України.

Владислав Єсипенко. Джерело: “Радіо Свобода”

Журналіст ув’язнений окупаційною владою півострова з березня 2021 року. Зараз він знаходиться у колонії міста Керч, де відбуває свій строк.

Загалом у окупованому Криму станом на листопад 2024 року затримали 18 журналістів, більшість з них – вже засуджені незаконними судами й відбувають покарання, уточнила Зудієва.

Нагадаємо, що Лутфіє Зудієва – кримськотатарська активістка ГО “Кримська солідарність”, журналістка видання “Ґрати”, правозахисниця. Висвітлює судові процеси та порушення прав людини в окупованому Криму. До 2014 року керувала дитячим центром, вимушено взялася за правозахист після окупації Криму.

Неодноразово потрапляла під тиск окупаційної влади РФ у Криму. Вперше російські силовики затримали Зудієву 2019 року за нібито поширення в соцмережі “екстремістської символіки”. За це вона сплатила штраф у дві тисячі російських рублів.

Два адміністративних протоколи за декілька публікацій у фейсбуку співробітники кримського “Центру з протидії екстремізму” (ЦПЕ) склали на правозахисницю в лютому 2024 року. Зокрема, у дописах Зудієвої йшлося про позбавлення кримських адвокатів ліцензії зі згадкою схожої практики в Білорусі та про вирок журналісту Єсипенку. У публікаціях журналістка згадала білоруську та українську редакцію “Радіо Свобода” без маркування “іноземний агент”, як того вимагають окупанти згідно з російським законодавством.

Уже 20 березня Київський “райсуд” окупованого Сімферополя оштрафував її на 2,5 тисячі рублів за “зловживання свободою масової інформації”.

9 квітня “суддя Верховного суду” Криму Катерина Тимошенко залишила чинним це рішення.

У травні 2024 року представники окупаційної влади вручили їй “застереження” про неприпустимість проведення мітингів. Документ був написаний у загальній формі та не мав вихідних даних.

Як пояснила Зудієва, через вручення такого “документа” практикується цензура, заборона висловлення думки, атака на незалежну адвокатуру, правозахисні організації в окупованому Криму. 

Раніше ZMINA повідомляла про те, що в окупованому Криму тричі за рік “судили” кримськотатарську газету “Qirim”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter