Генсекретар Ради Європи сподівається на прогрес у створенні спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України у квітні 2025 року
Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе очікує, що у квітні 2025 року вдасться досягти практичних кроків на шляху до створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Про це Берсе сказав на пресконференції у Києві 5 рудня 2024 року, інформує “Укрінформ”.
Генеральний секретар висловив сподівання, що у квітні наступного року “ми зможемо зробити практичні речі, щоб започаткувати роботу спеціального трибуналу”.
“Я бачу гарні перспективи того, що ми досягнемо прогресу наступного року”, – сказав він, додавши, що для цього потрібна “якомога ширша підтримка якомога більшої кількості країн”.
Генсек запевнив, що Рада Європи в разі потреби також готова долучитися до просування спецтрибуналу, зокрема, щоб розробити рамки, в яких можна було б працювати.
“Зараз не можу надати більше інформації, але я і раніше був упевнений, ми досягнемо поступу на цьому шляху. Цей процес зараз триває, хочу вас запевнити, що крок вперед буде”, – підсумував Берсе.
Як відомо, злочин агресії часто називають “матір’ю всіх злочинів”, адже, якби не було цього серйозного злочину, не були б вчинені інші міжнародні злочини. За цим злочином буде переслідуватися топкерівництво Російської Федерації, яке причетне до санкціонування військової агресії проти України.
Обговорення стосовно спецтрибуналу для Росії за злочин агресії тривають із 2022 року, але практичного прогресу в цьому питанні тривалий час не було.
Як пояснює УП, головна причина полягає в тому, що Україна виступає за створення міжнародного трибуналу, тобто на базі міжнародної організації, а ключові західні союзники – за так званий гібридний формат, коли трибунал відбувається за українським законодавством, але з підтримкою міжнародних партнерів.
Читайте також: Усі хочуть миру, але треба усвідомити неможливість гарантій, що Росія десь зупиниться, якщо її не зупинити – Антон Кориневич
У листопаді Коаліція держав зі створення спецтрибуналу узгодила ключові параметри роботи трибуналу, зокрема щодо його юрисдикції, та опрацювала дорожню карту з “конкретними подальшими кроками”.
2023 року голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник заявила, що створення Спеціального трибуналу для злочину агресії проти України, зокрема за тимчасову окупацію Кримського півострова з 2014 року, є необхідним кроком для переслідування міжнародних злочинів і гарантує їхнє неповторення.