На які декретні виплати мають право жінки, що не працюють, – коментар юриста
Мами, що не працюють, як і інші соціальні групи жінок, мають право на державні соціальні гарантії, пов’язані з вагітністю та пологами, які становлять 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи.
Про це йдеться в інформаційному буклеті системи Безоплатної правової допомоги за лютий поточного року.
Питання фінансової допомоги вагітним та жінкам, які народили, регулює стаття 7 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. Відповідно до неї, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами призначається за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за умови, що звернення по допомогу надійшло не пізніше ніж через шість місяців з дня закінчення такої відпустки.
“Загальна тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами становить 126 днів (70 календарних днів до пологів і 56 днів після). У разі виникнення ускладнень під час пологів або народження двох і більше дітей тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 днів. Таким чином, декретні виплати будуть нараховані за 140 календарних днів”, – зазначає юрист системи БПД.
Допомога, як зазначають експерти, обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів:
“Непрацюючі мами, як і інші соціальні групи жінок, мають право на державні соціальні гарантії, пов’язані з вагітністю та пологами. В якості декретної допомоги їм буде виплачено 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи”.
У поточному році за декретну відпустку в 126 календарних днів жінці, що не працює, із січня мають виплатити 2017 грн допомоги, з липня – 2107 грн, з грудня – 2207 грн.
Якщо відпустка триває 140 календарних днів, то із січня сума становитиме 2241 грн, з липня – 2341 грн, з грудня – 2452 грн.
Якщо ж відпустка тривала 180 календарних днів, то суми виглядатимуть таким чином: із січня – 2881 грн, з липня – 3010 грн, з грудня – 3153 грн.
Водночас експерти зазначають, що призначення грошової допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами безробітним матерям, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні, здійснюється в управлінні соціального захисту населення в розмірі 100% мінімального розміру допомоги з безробіття.