У Саудівській Аравії перед судом постали активістки за права жінок
Десять активісток за права жінок постали перед судом у Саудівській Аравії. Серед них – Лоуджаїн аль-Хаслаул, відома активістка кампанії за водійські права для жінок, яку затримали в травні минулого року.
Про це повідомляє ВВС з посиланням на базовану в Британії правозахисну саудівську організацію ALQST.
За даними правозахисників ALQST, активісткам закидають порушення закону про кіберзлочинність. Прокуратура підозрює їх у шкоді національним інтересам та “підтримці ворожих елементів за кордоном”. Жінкам загрожує до п’яти років ув’язнення.
The prosecution charged them with crimes under the country’s cybercrime law, based on a string of alleged confessions that the women had been in contact with human rights organisations. None of the women had access to a lawyer.
— القسط ALQST (@ALQST_ORG) 13 березня 2019 р.
Серед затриманих також відомі активістки Азіза аль-Юсеф, Еман аль-Наф’ян та Хатон аль-Фассі.
На початку березня 30 країн у Раді ООН з прав людини 30 країн засудили затримання жінок.
Дослідження стану прав людини в королівстві прискорилося після вбивства журналіста Джамаля Хашоггі в консульстві Саудівської Аравії у Стамбулі в жовтні 2018 року.
У Раді ООН з прав людини нарікають, що жодна з активісток не мала доступу до адвоката, а самі звинувачення ґрунтуються, мовляв, на зізнанні в тому, що жінки контактували з правозахисними організаціями.
Повідомляється, що судове засідання було закритим. На нього не допустили журналістів та дипломатів різних країн. Натомість дозволили бути присутніми членам родин активісток.
Рідні активісток розповідають, що в останню хвилину правоохоронці передали провадження до Спеціалізованого кримінального суду, який утворили задля розгляду терористичних справ. Причина такого рішення невідома.
Раніше повідомлялось, що чотирьох активісток, ймовірно, катували під час затримання. Їх домагались, застосовували електрошокер та шмагали батогом. Однак заступник прокурора назвав такі заяви неправдивими.
Кореспондент ВВС з питань безпеки Френк Ґарднер зауважує, що затримання активісток – лишень верхівка айсберга. Порушення прав людини – постійна проблема Саудівської Аравії.
Затриманих владою громадян можуть утримувати без зв’язку із зовнішнім світом та без доступу до адвокатів. Вони навіть можуть не знати, через які обвинувачення їх затримали. Однак найжахливіше під час допитів – зловживання та примус підписати зізнання.
“Реакція саудівської влади – майже незмінна. Вона відкидає звинувачення в тортурах, відтак виконавці цього злочину уникають покарання. Водночас вона не сприймає міжнародної критики і називає її “невиправданим втручанням у внутрішні справи країни”, – пояснює Френк Ґарднер.
У серпні 2018 року Саудівська Аравія заморозила торгові зв’язки з Канадою та видворила посла цієї країни у відповідь на заклики звільнити затриманих активістів.
Раніше Верховний комісар ООН з прав людини повідомляв, що з 15 травня саудівська влада вибірково заарештувала щонайменше 15 правозахисників та активісток. Серед них – саудо-американська активістка Самар Бадаві, сестра ув’язненого блогера Раїфа Бадаві. Блогера засудили до 10 років в’язниці та тисячі ударів батогом за “образу ісламу” в інтернеті 2014 року.