Парламентська слідча комісія пропонує замінити ТЦК на центри рекрутингу, а з працівників центрів створити бойові бригади
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України в Міноборони, ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, радить розформувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Про це розповіли під час презентації звіту.
На презентації були присутні народні депутати Юлія Яцик, Михайло Соколов та голова ТСК Анна Скороход.
У рекрутингових центрах, які пропонують відкрити замість ТЦК та СП, за задумом членів комісії, працювали б цивільні. Натомість чинних працівників центрів, які є військовослужбовцями, пропонують розформувати та створити з них бойові бригади.
Комісія розглядала й інші проблемні питання, наприклад корупцію під час проходження ВЛК. Нардепка Скороход розповіла, що, спілкуючись із лікарями, дізналася про негласне розпорядження щодо визнання нібито всіх військовозобов’язаних придатними, а непридатних зараховувати до “іншої касти”.
“Дуже багато людей проходить ВЛК за пару годин. На жаль, не розуміє держава, що мертва людина коштує державі дорожче, ніж жива. Треба змінити підхід до проходження ВЛК”, – каже вона.
Нині на пропозиції членів комісії щодо змін реагують не завжди охоче, стверджує парламентарка.
ТСК також вивчала питання розкрадання гуманітарної допомоги, підроблення документів, неуставних відносин між військовими тощо. Окремо звернули увагу на історію з цькуваннями в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
Звіт комісії мають розглянути в парламенті. Однак, за словами нардепки Яцик, документ не виносять на голосування через тиск військового командування.
Нагадаємо, що цьогоріч до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини надійшло в шість разів більше звернень щодо порушення прав громадян у ТЦК та СП, ніж торік. Попри це він офіційно каже, що порушень у більшості скарг не бачить.
За час, поки триває повномасштабне російське вторгнення, у медіа з’явилося чимало новин про порушення прав громадян у ТЦК та СП. До прикладу, про силові затримання, побиття та навіть смерті. Щодо останнього, то причини, про які говорять адміністрації центрів, не завжди підтверджуються слідством.
Водночас аналіз українських медіа показує, що спроби об’єктивно висвітлити тему мобілізації часто наражаються на закиди в підігруванні ворогу, тож журналісти обмежуються ретрансляцією офіційних повідомлень. Це так само створює простір для чуток та фейків.
Фотографія обкладинки: Львівський обласний ТЦК та СП