Лише 16% українців вважають, що штучний інтелект робить медіаконтент кращим – опитування
Лише 16% українців вважають, що використання штучного інтелекту (ШІ) робить медіаконтент кращим, водночас 35% громадян вважають, що це погіршує його, а 33% не визначилися зі своїм ставленням до цього.
Такі дані наведені у щорічному дослідженні USAID-Internews “Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році”, яке презентували в “Укрінформі”.
Про використання ШІ для створення медіаконтенту знають 64% опитаних. Серед прикладів використання найчастіше згадують чатбот ChatGPT, голосові помічники, генерування голосу та згенерованих за допомогою ШІ телеведучих.
За даними фокус-груп, проведених під час дослідження, контент, створений ШІ, зараз можна відрізнити від створеного людиною, однак вказана технологія стрімко розвивається до подолання цих відмінностей.
Ознаками контенту, створеного ШІ, респонденти назвали відсутність емоційного забарвлення медіаконтенту, помилок у ньому, а також незбіг міміки й вимови, нетипову поведінку героїв, наприклад, коли “показують офіційну особу, а вона нецензурно лається”.
Відповідно до висновків дослідників, українці скоріше негативно ставляться до використання ШІ для створення медіаконтенту, оскільки вважають це одним зі способів обману та маніпуляції та водночас причиною скорочення робочих місць.
Дослідження “Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році” проведено дослідницькою компанією InMind на замовлення міжнародної неприбуткової організації Internews Network, що реалізує “Медійну програму в Україні” за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Під час дослідження було опитано 3 тисячі респондентів у містах України з населенням 50 000+ у Київській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Похибка вибірки не перевищує 2,5%.
Методи опитування – очні інтерв’ю, а також фокус-групи та інтерв’ю з такими групами українців: жителі невеликих населених пунктів, розташованих поблизу бойових дій; внутрішньо переміщені особи; військовослужбовці Збройних сил України; українці, які перебувають у Польщі, Німеччині, Чехії, Італії, Іспанії, Литві, Латвії, Естонії, Великій Британії, Ірландії, Нідерландах, Румунії та Болгарії; мешканці тимчасово окупованих територій та/або територій, де точаться активні бойові дії (Луганська, Донецька, Запорізька й Херсонська області).
Інтерв’ю та фокус-групи проводилися з травня до липня 2024 року.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що телебаченню, радіо, газетам та онлайн-медіа як джерелам інформації довіряють менше ніж половина українців – 47%, а найбільш надійними вважають родину та друзів (85%).