Через неоплачувану доглядову працю 708 мільйонів жінок у світі не можуть влаштуватися на роботу – звіт МОП
Близько 708 мільйонів жінок у світі не можуть влаштуватися на роботу через неоплачувану доглядову працю. Зокрема, йдеться про піклування про дітей, людей з інвалідністю та ведення домашнього господарства.
Про це йдеться у звіті, який Міжнародна організація праці (МОП) опублікувала на честь Міжнародного дня догляду та підтримки.
Так, за даними МОП, у 2023 році серед людей віком від 15 років, які не входили до складу світової робочої сили через обов’язки з догляду, було 748 мільйонів людей. Це третина працездатного населення поза ринком праці, з яких 708 мільйонів становлять жінки, а 40 мільйонів – чоловіки.
У звіті зазначається, що хатні обовʼязки та догляд є головною перешкодою для працевлаштування жінок, тоді як чоловіки здебільшого не працюють через особисті причини – навчання або проблеми зі здоров’ям.
Загалом у світі 1,6 мільярда жінок і 800 мільйонів чоловіків не мають роботи. При цьому 45% жінок і лише 5% чоловіків вказують обов’язки з догляду як головну причину відсутності роботи. Серед жінок віком від 25 до 54 років цей показник зростає до двох третин, що становить 379 мільйонів жінок.
Очільниця департаменту умов праці та рівності МОП Сукті Дасгупта підкреслила, що жінки виконують непропорційно велику частку доглядової роботи, що обмежує їхню зайнятість, особливо, зважаючи на низький рівень освіти, обмежені кар’єрні можливості, відсутність належної інфраструктури та недостатню підтримку.
Найвищий відсоток жінок, які не можуть працювати через догляд, зареєстрований в Північній Африці (63%) та арабських країнах (59%). У країнах Азії та Тихоокеанського регіону цей показник складає 52%, у Латинській Америці та Карибському басейні – 47%, у Північній Америці – 19%. В Європі та Центральній Азії лише 21% жінок називають догляд основною перешкодою для працевлаштування, з найнижчим показником у Східній Європі – 11%.
Головний статистик МОП Рафаель Дієз де Медіна зазначив, що отримані дані показують значну нерівність у сфері праці, обумовлену несправедливим розподілом обов’язків з догляду, й акцентував важливість статистики для розуміння цих процесів.
Водночас МОП визначає питання гідної праці у сфері догляду як пріоритетне і працює над новими стандартами для покращення статистичних показників у цій галузі. Через це у червні 2024 року МОП ухвалила історичну Резолюцію про гідну працю та економіку догляду.
Генеральний директор МОП Гілберт Ф. Хунбо зазначив, що сучасна організація доглядової сфери часто поглиблює гендерну та соціальну нерівність, з якою необхідно боротися. Ухвалена Резолюція МОП закликає до впровадження політик і систем, що зменшують дисбаланс у доступі до догляду та його надання, усувають перешкоди для працевлаштування багатьох жінок і покращують умови праці у сфері догляду.
Нагадаємо, що жінки зазнають дискримінації і на роботі. Так, компанія Gradus Research провела соціологічне дослідження, яке показало, що 60% жінок в Україні стикалися з неналежним ставленням на роботі за останній рік. Основними формами такого ставлення були знецінення їхньої думки та внеску, а також приписування їхніх ідей та роботи іншим. Лише 25% жінок повідомляли про такі випадки керівництву.