“У неї був дзвінкий та бадьорий голос”: адвокатка Вікторії Рощиної про її останню телефонну розмову з батьками

Дата: 24 Жовтня 2024
A+ A- Підписатися

Наприкінці серпня 2024 року батьки загиблої в полоні журналістки Вікторії Рощиної мали змогу поспілкуватись з донькою телефоном. Тоді Вікторія підтвердила інформацію про те, що її пообіцяли звільнити у вересні.

Про це під час пресбрифінгу “Справа Вікторії Рощиної: як захистити права цивільних, незаконно затриманих РФ” розповіла юристка Ukranian Legal Advisory Group (ULAG) та адвокатка родини Вікторії Рощиної Євгенія Капалкіна, передає журналістка ZMINA.

Євгенія Капалкіна, адвокатка Ukranian Legal Advisory Group. Фото: ZMINA

За словами Копалкіної, ця розмова стала можливою завдяки зусиллям української переговорної групи, яка веде перемовини з росіянами щодо обміну.   

“Як свідчать батьки, у Вікторії був дзвінкий та бадьорий голос. Вона також підтвердила інформацію про те, що її пообіцяли звільнити у вересні. Батьки їй підтвердили, що має бути обмін і вона має триматися. Однак під час вересневих обмінів її там не було. І що з нею сталося в період з кінця серпня до сьогоднішнього моменту, нам невідомо. Починаючи з 8 вересня, сліди Вікторії втрачаються, і де зараз вона перебуває, ми теж не знаємо”, – зазначила Капалкіна.  

Вона нагадала, що перед повномасштабним вторгненням російська влада запровадила певні зміни до Кримінального кодексу РФ. Здебільшого це стосувалося таких злочинів, як шпигунство, державна зрада та супротив “спеціальній військовій операції”. Завдяки цим змінам росіяни значно розширили повноваження правоохоронних органів, зокрема ФСБ, яка діяла як на ТОТ, так і в кордонах РФ. Ці зміни дозволили росіянам затримувати будь-яку особу, яка, на їхню думку, може становити ризик для РФ, не висуваючи звинувачень та не порушуючи кримінального провадження.

“Такі факти є масовими. І діяльність Вікторії була пов’язана з висвітленням цих порушень. Саме для висвітлення цих фактів вона поїхала на окуповані території. І зрештою стала однією з тих, хто потрапив під цю російську машину незаконного затримання”, – додає адвокатка.

 За словами Капалкіної, до кінця квітня 2024 року родина не мала інформації про місцеперебування Рощиної. Попри постійні запити, які батько Вікторії надсилав до низки державних органів РФ, відповіді не було. Також адвокатка зазначила, що Міжнародний комітет Червоного Хреста, через якого російська сторона передає інформацію про полонених Україні, не може повною мірою задіяти свої повноваження. Тож МКЧХ не завжди своєчасно може ідентифікувати затриманих росіянами українських цивільних.  

Відсутність інформації, на думку адвокатки, призводить до того, що сім’я перебуває у стані невизначеності. А це так само прирівнюється до тортур, оскільки невідомість щодо долі близької людини негативно впливає на психоемоційний стан родини.

Капалкіна наголошує на тому, що російська сторона, надіславши 10 жовтня 2024 року електронне повідомлення батькам про смерть Вікторії Рощиної, не надала жодних доказів у вигляді офіційного документа.

Також адвокатка повідомила, що українські правоохоронні органи порушили два кримінальних провадження щодо незаконного викрадення та ймовірної смерті Рощиної. В подальшому їх планують об’єднати в одну справу.

“Зараз винні особи ще не встановлені, оскільки лише у вересні стало відомо про її місцеперебування. Ми не знаємо, хто причетний до її смерті – ФСІН чи ФСБ. Звісно, РФ несе відповідальність за смерть Вікторії”, – зазначила Копалкіна.  

Нагадаємо, що росіяни свавільно затримали Рощину в окупованому Мелітополі 3 серпня 2023 року. Журналістка висвітлювала проблеми життя в окупації.

Після затримання росіяни депортували Рощину до Росії, останнім місцем тримання журналістки було СІЗО у місті Таганрог. Там Вікторія перебувала у вересні 2024 року, поки її звідти не вивезли у невідомому напрямку. 

Про смерть Рощиної її батьку повідомили російські посадовці. Чоловік отримав листа від Міноборони РФ за підписом “В. Кох”, який не повідомив про свою офіційну посаду. У листі йшлося, що журналістка померла 19 вересня 2024 року в російському полоні, втім, документів на підтвердження цих слів, а також подробиць про причини чи обставини її смерті російська сторона не надала.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини вимагає від влади РФ надати підтвердження загибелі в полоні української журналістки Вікторії Рощиної. 

12 жовтня 2024 року на майдані Незалежності відбулася акція, присвячена вшануванню пам’яті загиблої у російській неволі журналістки Вікторії Рощиної. Учасники заходу, серед яких були представники 50 ЗМІ, тримали у руках портрети жінки, а також розповідали про неї та її професійний шлях у журналістиці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter