Олег Михайлик готує позов до ЄСПЛ через саботаж розслідування замаху на нього
Одеський активіст Олег Михайлик разом з Українською гельсінською спілкою з прав людини готує судовий позов до Європейського суду з прав людини проти держави Україна через дії її посадовців, які за дев’ять місяців не розслідували замаху на його вбивство.
Як повідомляє кореспондентка Центру прав людини ZMINA, про це він заявив сьогодні на пресконференції в Одесі.
Один адвокатів Михайлика Андрій Лещенко, наданий потерпілому з боку УГСПЛ, уточнив, що бачить цю справу перспективною саме в ЄСПЛ.
“Я бачу, що в цієї справи є великі перспективи, оскільки процесуальний аспект другої статті Європейської конвенції з прав людини, а саме проведення ефективного розслідування замаху на Олега Михайлика правоохоронними органами, зроблено не було”, – заявив Лещенко.
За словами адвоката, на регулярні клопотання з вимогою провести ті чи інші слідчі дії чи експертизи вони отримують відписки, що їхні клопотання долучено до матеріалів справи.
“Ми не можемо розраховувати на ефективне розслідування справи в Україні. Ми разом з УГСПЛ звертаємося з вимогою до міжнародних правозахисних організацій провести ефективне розслідування. Також ми будемо вимагати визнання цих порушень на міжнародній арені, щоб Україна понесла відповідальність за дії своїх посадових осіб, які саботували цю справу”, – додав Лещенко.
Зі свого боку Олег Михайлик під час пресконференції особисто звинуватив генпрокурора Юрія Луценка, “який зробив усе, щоб розвалити цю справу”.
“Зараз я розумію, що генпрокурора не цікавило розслідування, а його цікавили політичні мотиви і вони просто завалили всю цю справу”, – сказав Михайлик, який переконаний, що слідство із самого початку затримало непричетних до замаху на нього трьох осіб. Мовляв, щоб зробити такий точний постріл з далекої відстані мав працювати професійний кілер, а не особи, що займаються пограбуваннями і розбоями.
“Мені дуже шкода, що саме через дії таких людей, як Луценко, Головін, Жученко, ми не просто завдамо шкоди іміджу України, ми зробимо так, щоб про це дізналися і в Європейському суді. Може, до них тоді дійде, що Одесою править мафія. Нам шкода, що імідж України постраждає, але нам не лишають іншого виходу”, – сказав Михайлик, згадавши, крім генпрокурора, очільників обласної прокуратури та поліції.
Нагадаємо, у Михайлика вистрелили в центрі Одеси 22 вересня 2018 року неподалік будинку, де він мешкає, та за кілька десятків метрів від будівлі Головного управління Нацполіції Одеської області. Він пережив клінічну смерть.
Кулю, яка застрягла в лівій легені, вилучили 11 січня в німецькій клініці. Ця куля мала довести, чи стріляли в Михайлика саме з тієї зброї, яку вилучили під час затримання трьох підозрюваних громадян Грузії. Наразі німецька сторона не передала кулю в Україну.
За 10 місяців після замаху серед підозрюваних залишається три особи.
Один із підозрюваних Торніке Герасіна (Нагладзе) з листопада перебуває під домашнім арештом через інвалідність, а в травні йому взагалі зняли запобіжний захід. Ще один з підозрюваних намагався у квітні вчинити самогубство в СІЗО. За словами його адвоката, той зірвався через затягування розгляду справи в суді, де б урешті розглянули докази, які можуть довести, що в момент скоєння злочину підозрюваний був в іншому місці.
У червні 2019-го справу замаху на Михайлика повернули з Києва до ГУ НП в Одеській області. А 21 червня двох підозрюваних відпустили під домашній арешт.
На замовників замаху слідство за дев’ять місяців так і не вийшло.