Держдеп США вказав на провали української влади в протидії торгівлі людьми

Дата: 05 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

Уряд України не дотримується мінімальних стандартів у подолання торгівлі людьми, хоч і робить значні зусилля у цьому напрямку. 

До такого висновку дійшли укладачі щорічної доповіді про торгівлю людьми Державного департаменту США. 

“Міжнародні організації продовжують знаходити більше постраждалих від цього злочину, ніж держава. Це показує неадекватні зусилля уряду з ідентифікації таких людей та брак довіри до того, що влада може захистити потерпілих”, – йдеться у документі. 

За інформацією укладачів доповіді, у 2018 році поліція ідентифікувала 275 потерпілих. У 2017-му таких громадян було 349. Водночас міжнародні організації в Україні минулого року знайшли 1 265 потерпілих, порівняно із 1 256 у 2017 році. 

214 громадян з 266 отримали статус потерпілих від торгівлі людьми. Такий  статус Україна також надала 28 громадянам України, ув’язненим в Росії . 

Автори доповіді зауважують, що постраждалі, яким не потрібні спеціалізовані державні сервіси, можуть не звертатись за офіційним статусом. Громадські організації наголошують, що відсутність документів для трудових мігрантів та ромів є вагомим бар’єром для отримання такого статусу.    

Потерпілі від цього злочину мають право на тимчасовий притулок в Україні, психологічні послуги, медичну допомогу, консультацію з працевлаштування та професійне навчання. Потерпілі діти можуть жити до 12 місяців у центрах соціально-психологічної реабілітації. У цілому влада утримує 21 центр соціально-психологічної допомоги та 692 центрів соціальної допомоги. 

2018 року правоохоронці розслідували 275 злочинів, пов’язані із торгівлею людьми. Слідчі вирізняють 151 випадки сексуальної експлуатації, 56 трудового рабства та 68 кейси примусового залучення до кримінальної діяльності. 2017 року у цілому вони розслідували 346 злочинів. 

Минулого року слідчі вручили 185 підозр щодо 133 осіб. 2017 року таких підозр було 149 для 111 людей. Загалом українські правоохоронці взяли участь у 33 міжнаодних розслідуваннях, включно з Росією, Молдовою, Німеччиною та іншими європейськими та азіатськими країнами.  

2018 року українські суди почали розглядати 68 кримінальні провадження. 2017 року – 66. 

Український уряд повідомляє про розслідування кількох посадовців, яких підозрюють у причетності до цього виду злочину, але новин звинувачень у 2018 році не було. 

Деякі вагомі кейси очікують в суді, включно з кримінальною справою колишнього командира Департаменту з протидії торгівлі людьми київської поліції, трьох поліціянтів, які вербували українців у наркобізнес в Росії та вчительки із Харкова, яка намагалась продати одину із студенток. 

Укладачі угоди вказують, що потерпілі зазнають погроз протягом юридичного процесу притягення винних до відповідальності. Підозрюваних звільняють під заставу, що наражає на небезпеку самих потерпілих. Є випадки, коли підозрюваний і потерпілий мешкають в одному й тому ж самому населеному пункті.

Уряд так і не повідомив Держдеп, чи захищав свідків злочину торгівлі людьми та заходи безпеки впроваджені у судах. У свою чергу, громадські організації нарікають, що влада не надає юридичну допомогу під час кримінального процесу. 

Автори доповіді констатують, що через слабкі вироки, посилені корупцією, торговці людьми уникнули ув’язнення, що є неадекватною відповіддю злочинам. 

Також в Держдепі вважають, що мораторій для інспекцій з праці на перевірку підприємств ускладнило правоохоронцям розслідування справ з трудового рабства.  

Разом з тим, Держдеп оцінює, що виклики, які постали внаслідок реформи органів влади та високий потік кадрів ускладнюють протидії работоргівлі на місцевому рівні. Уряд разом з міжнародними донорами та партнерами продожують навчати суддів, прокурорів, правоохоронців та інших посадовців. 

Серед пріоритетних рекомендацій у Держдепі також виокремлюють, зокрема, чітке визначення адміністративного ланцюжка відповідальності та компетеності державних відомств під час реформи децентралізації. Це необхідно, щоб забезпечити безперервний процес ідентифікації та направлення постраждалих до фахівців. Також важливо наполегливо розслідувати та переслідувати такі злочини, навіщо якщо до них причетні посадові особи. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter