Посадовці зустрілись з мешканцями села, поблизу якого будують Національне військове кладовище: туди відправлять перевірку
В Офісі омбудсмана відбулася зустріч під головуванням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, де зібрались посадовці та мешканці села Мархалівка на Київщині, де уряд збирається збудувати Національне меморіальне військове кладовище. Громада виступає проти, бо будівництво може нашкодити екології.
Про це розповіли у Мінветеранів.
Пресслужба міністерства у повідомленні щодо зустрічі навела декілька цитат матерів полеглих військових про те, чому потрібно побудувати Національне меморіальне військове кладовище.
Створення такого місця в Україні обговорюють ще з 2011 року, втім, лише після початку російської агресії у 2014-му це питання актуалізували. У 2015-му облаштування зафіксували в урядовому плані до 2020 року, і згодом цей пункт перейшов уже до плану на 2025 рік.
“Я представляю родини, які чекають створення НВМК, в тому числі родини, які виїхали з окупації, втратили домівки, а також ті, хто не дочекався тіла. Маю надію, що на Національному військовому меморіальному кладовищі можна буде зробити могилу – кенотаф, щоб приходити на роковини загибелі, або на дні народження, зустрічатися із побратимами та щоб було куди покласти квіти. У будівництві такого комплексу для військових поховань не має бути затягування часу та маніпуляцій”, – цитує пресслужба міністерства голову ГО “Родини загиблих захисників “Серце назовні” та матір загиблого оборонця Маріуполя Віру Литвиненко.
У повідомленні посадовці згадують про те, що мешканці громади протестують проти будівництва, зокрема через побоювання щодо ґрунтових вод. Попри обурення громадян посадовці не збираються відмовлятись від ідеї, хоч небезпеку такого кроку підтвердили деякі експерти. В уряді продовжують переконувати, що на навколишнє середовище будівництво не вплине.
Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Анатолій Комірний, вивчивши всі документи по НВМК, на зустрічі зазначив, що побудова меморіалу не загрожує нікому. Зі свого боку перший заступник керівника Київської обласної прокуратури Андрій Сваток зауважив, що у справах, які опрацьовуються за результатами звернень громади Мархалівки, на цю мить порушень не виявлено.
У повідомленні міністерства щодо того, чому протестують мешканці Мархалівки, також зазначене таке: “На запитання Дмитра Лубінця до представників громади, чи вони можуть визнати, що виступають проти побудови НВМК, представники ГО “Мархалівка.Підтримка” – зауважили, що вони проти побудови НВМК на цій земельній ділянці. Один з аргументів: вони не хочуть, щоб їхні діти бачили похоронні процесії”.
У підсумку Омбудсман наголосив “на важливості почути всіх та організовувати подібний діалог, щоб усі були почуті”. Також він наголосив на тому, що ініціює спільно з експертами проведення моніторингового візиту на будівельний майданчик Національного військового меморіального кладовища.
Щодо подання позову до Конституційного Суду про визнання Закону України №3505 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища” неконституційним — повідомив, що наразі це питання аналізується і таке звернення буде лише в разі виявлення факту порушень в процесі подальшого вивчення питання.
Мешканці Мархалівки поки публічно зустріч з посадовцями не коментували.
Нагадаємо, що меморіальний військовий цвинтар будуватиме компанія, створена через день після оголошення тендера.