Майже половина українських біженців хочуть отримати нове громадянство – КМІС
Більшість опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії відповіли, що задоволені умовами проживання в новій країні. Майже половина навіть не проти отримати нове громадянство, а 34% респондентів зізналися, що вже не цікавляться інформацією про Україну.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій “Форум”.
Радше або повністю задоволені своїми нинішніми умовами проживання в Німеччині, Польщі та Чехії 66% українських біженців. Водночас із них повністю задоволені лише 28%, а ось решта 38% – радше задоволена. Натомість незадоволені умовами життя 26% респондентів.
Утім, 45% опитаних зізналися, що загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни, хоча ще й не подавали документи. Тим часом 7% респондентів стверджують, що вже мають громадянство іншої країни, а 12% подали документи й уже чекають на рішення.
Не подавали документи на отримання нового громадянства та не планують цього робити 34% опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії.
У звʼязку з цим соціологи поцікавилися ставленням до законопроєкту про множинне громадянство, авторства президента Володимира Зеленського. Так, у 23% опитаних складається переважно позитивне враження від ідеї, у 34% – переважно негативне, а у 37% – нейтральне.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький вважає, що значна частина українських біженців втрачає або вже втратила звʼязок з Україною.
“На жаль, це було абсолютно очікувано, і в будь-якому разі ми б утратили частину громадян. Проте відкритим лишається питання, яку ж частину громадян можна буде повернути і що варто для цього робити”, – сказав він.
Грушецький каже, що, з одного боку, держава, українське громадянське суспільство та прості громадяни мають відіграти свою роль у підтриманні контакту з громадянами за кордоном. З іншого боку, комунікація не може бути однобічною, тобто українці за кордоном також мають докладати зусиль.
Опитування проводилося впродовж 20–26 квітня методом онлайн-інтерв’ю з використанням комп’ютера. Загалом опитали 801 респондента від 18 років і старше.
Нагадаємо, що українці поступово інтегруються до іноземних ринків праці. Серед працевлаштованих українських громадян за кордоном більшість повідомляє, що заробляє більше, ніж до повномасштабного вторгнення. У листопаді 2022 року про це казали на 20% менше українців, ніж зараз.