Правозахисники створили спільний Маніфест про важливість захисту від дискримінації та нетерпимості в Україні

Дата: 13 Травня 2024
A+ A- Підписатися

13 травня виповнюється рівно три роки з моменту реєстрації в парламенті законопроєкту №5488, який мав би сприяти захисту постраждалих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті. Центр прав людини ZMINA та громадська організація Gender Stream ініціювали звернення від правозахисних організацій до Верховної Ради України із закликом ухвалити його. 

Відповідну заяву опублікували на сайті організації ZMINA.

Фото: Гендер Зед

Тож до створення маніфесту долучилися представники організацій громадянського суспільства, правозахисники, активісти, які працюють у напрямі захисту прав ВПО, людей з інвалідністю, мігрантів, національних та етнічних спільнот, ЛГБТКІ+-людей та інших соціально незахищених груп.

За їхніми словами, це звернення є кроком до інклюзивного суспільства, вільного від злочинів, скоєних з мотивів нетерпимості, де реагування на випадки дискримінації за будь-якою ознакою буде ефективним.

Так, 13 травня 2021 року у Верховній Раді України був зареєстрований урядовий законопроєкт №5488, який покликаний удосконалити механізм реагування на випадки дискримінації та розслідування злочинів на ґрунті нетерпимості. Проєкт отримав позитивний висновок головного комітету, його внесли до порядку денного поточної сесії парламенту, а також надали йому статус євроінтеграційного, але Верховна Рада досі його не розглянула.

Саме цей законопроєкт, за словами підписантів, має запровадити визначення поняття нетерпимості за різними ознаками, зокрема такими, як раса, колір шкіри, політичні, релігійні та інші переконання, стать (статева належність), вік, інвалідність, етнічне та соціальне походження, громадянство, сімейний та майновий стан, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, місце проживання, мова або інші ознаки.

Вчинення правопорушення з мотивів нетерпимості визначатиметься як обставина, що обтяжує відповідальність. Це дозволить належним чином враховувати мотив нетерпимості на етапі досудового слідства та судового розгляду справ.

“Прийняття законопроєкту №5488 створить новий ефективний механізм для притягнення до відповідальності за дискримінацію. Він передбачає можливість адміністративної відповідальності за різні прояви дискримінації, що значно підвищить швидкість та ефективність реагування на цей вид правопорушень і створить відчуття захищеності для багатьох громадян, які стикаються з дискримінацією”, – йдеться в маніфесті.

Водночас там наголосили, що ухвалення законопроєкту №5488 є невіддільною частиною виконання зобов’язань України перед Європейським Союзом. Зокрема, у межах імплементації положень Рішення Ради ЄС 2008/913/JHA про боротьбу з певними формами й виявами расизму та ксенофобії за допомогою кримінального права ухвалення антидискримінаційного законопроєкту визначено пріоритетним завданням. 

Нагадаємо, що 11 квітня 2024 року в справі “Картер проти України” Європейський суд з прав людини ухвалив, що Україна порушила статтю 3 і у поєднанні зі статтею 14 і Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Причиною цього є неефективне розслідування двох словесних та фізичних нападів на заявника – відкритого гея Ніка Картера.

Заявник вимагав 20 тисяч євро як компенсацію моральної шкоди та 4400 євро як компенсацію витрат. Зрештою ЄСПЛ зобовʼязав Україну виплатити Картеру як компенсацію моральної шкоди 7500 євро та покрити будь-які податки, які можуть стягуватися з цієї суми. Також 4400 євро необхідно виплатити безпосередньо адвокатці потерпілого. 

Правозахисна організація ILGA-Europe наголошує, що це рішення суду є ще одним приводом для України розставити пріоритети та ухвалити законодавство, спрямоване на розвʼязання проблем, повʼязаних з недостатнім захистом прав ЛГБТ-людей. Зокрема, йдеться про законопроєкт №5488.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter