Журналістка The New Yorker спробувала приховати свою вагітність від технологічних компаній в інтернеті: що з цього вийшло
Журналістка The New Yorker Джіа Толентіно під час своєї другої вагітності вирішила провести експеримент і спробувати приховати те, що вона очікує на дитину, від технологічних компаній, які збирають та продають дані про користувачів різних додатків та гаджетів.
Згодом вона описала свій досвід в есе.
Толентіно розповіла, що кожного разу, коли користувачі шукають якийсь контент у додатках або на сайтах, технологічні компанії передають дані про їхні інтереси та фінанси, щоб визначити подальші рекомендації.
Лише в США щогодини відбувається понад мільярд таких транзакцій, а індустрія даних про місцезнаходження оцінюється в 18 мільярдів доларів.
У 2022 році Mozilla проаналізувала, як обмінюються даними 20 додатків для відстеження вагітності та менструального циклу. Компанія виявила, що 15 із них надають третім особам персональну інформацію про своїх користувачів, таку як IP-адреси, історію сексуальних контактів (зазвичай у додатках можна відзначити дні, коли був статевий акт. – Ред.) та медичні дані.
Тож журналістка розпочала свій експеримент восени 2022 року, після того, як дізналася, що очікує другу дитину. Ще до вагітності вона вирішила менше ділитися інформацією про себе в інтернеті, тому видалила більшість застосунків, а тим, що залишилися, заборонила доступ до камери, геолокації та мікрофону. Крім того, вона відключила Siri та не користувалася розумними гаджетами.
Толентіно нічого не гуглила про вагітність та не купувала дитячі речі в інтернеті зі своєї картки. Аналогічних правил дотримувався її чоловік, оскільки їхні IP-адреси були пов’язані. Крім того, вона не переглядала інстаграм-сторінки інших вагітних, не читала форуми на цю тему на Reddit, а також не користувалася трекером свого менструального циклу і застосунками для вагітних.
Водночас жінка продовжувала писати про свою вагітність електронною поштою і говорити про неї, коли поряд лежав телефон.
“Я чекала, коли в інстаграмі з’явиться реклама підгузків”, – зазначила Толентіно.
За п’ять місяців вагітності алгоритми соцмереж та пошукових систем жодного разу не показали журналістці таку рекламу. І хоча вона один раз купила вітаміни для вагітних, інстаграм все одно не дізнався про її стан.
Експертка із захисту персональних даних Домініка Шелтон Лейпциг, з якою журналістка обговорювала експеримент, була вражена його результатами. Вона наголосила, що якщо жінка за цей час жодного разу не бачила реклами про вагітність чи народження дітей, значить, інформацію вдалося приховати від інтернету.
“Я привітала себе, відразу відмовившись від експерименту і купивши штани для вагітних. За кілька хвилин у моєму інстаграмі з’явилися оголошення про продаж перенесення для новонароджених. Я не відчувала особливого задоволення від того, що ховалася від рекламних трекерів – якщо й відчувала, то тільки від усвідомлення того, наскільки уважно за мною стежать і наскільки підступнішою стає ця проблема”, – підсумувала Толентіно.
Журналістка також звернула увагу на інші форми стеження та контролю за допомогою додатків та гаджетів, які експлуатують тривожність людей та нібито в обмін на відчуття безпеки можуть збирати дані користувачів. Вона мала на увазі радіоняні, а також інші пристрої для спостереження за місцеперебуванням та станом дитини.
Нагадаємо, що серед усіх соцмереж тікток та ютуб збирають найбільшу кількість даних користувачів.
Ютуб збирає дані, щоб відстежувати історії переглядів або розташування і потім демонструвати користувачеві релевантну рекламу.
Тікток переважно дозволяє збирати дані стороннім трекерам. Куди далі йде ця інформація та як використовується, відстежити складно, заявили експерти-дослідники.