За кордоном закликають ратифікувати Римський статут

Дата: 25 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

У листі на адресу Президента Петра Порошенка Коаліція за Міжнародний кримінальний суд закликає Україну невідкладно ратифікувати Римський статут. 

Членство України в МКС яскраво свідчитиме про те, що країна більше не буде терпіти військові злочини, злочини проти людяності та геноцид“, – заявила Кірстен Меершерт Даченс, регіональний координатор Коаліції в Європі.

17 квітня 2014 року Україна окремою декларацією визнала юрисдикцію МКС щодо подій Євромайдану. Часові рамки юрисдикції – з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Злочини, скоєні поза цим періодом, не підлягають розслідуванню та притягненню винних до відповідальності. Цю ситуацію можна виправити, якщо Україна стане повноправним членом МКС. 

Роман Романов, директор Програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження” в Україні, заявив: “Кожен із нас, хто вірить в ідеали правосуддя, не може прийняти напівмір. Ратифікація Римського статуту – єдина можливість подолати безкарність найтяжчих злочинів та запобігти вибірковому правосуддю“.

Угода про припинення вогню, укладена 12 лютого 2015 року Францією, Німеччиною, Росією та Україною, передбачає непідсудність, тобто імунітет від притягнення до відповідальності осіб, які ймовірно скоювали злочини в Донецькій та Луганській областях. Як заявив Сімон Папуашвілі, менеджер проектів Міжнародного партнерства з прав людини (IHPR), включення цього положення викликає тривогу, і це положення не має стати перешкодою для притягнення до відповідальності.

Карім Лахіджі, президент Міжнародної федерації за права людини, зауважив, що мирні переговори не мають відтіснити на другий план тверді наміри притягнути до відповідальності тих, хто скоював злочини в Криму та на Донбасі. Він закликав українську владу поширити юрисдикцію МКС на злочини, скоєні після лютого 2014 року, щоб унеможливити такі випадки в майбутньому.

Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод, заявила: “Членство України в МКС не тільки відповідатиме Угоді про асоціацію між ЄС та Україною, але й слугуватиме практичним інструментом для притягнення до відповідальності винних у скоєнні міжнародних військових злочинів“.

У 2007 році Україна приєдналася до Угоди про привілеї та імунітети Міжнародного кримінального суду і наразі залишається єдиною державою-учасницею угоди, що не є членом Римського статуту. Україна підписала Римський статут у 2000 році, однак Конституційний суд у 2001 році ухвалив рішення про те, що статут суперечить Конституції України. Це фактично зробило ратифікацію неможливою. У 2014 році та в січні 2015 року кілька парламентарів запропонували внести зміни до Конституції, які б дозволили Україні стати членом МКС.

Довідкова інформація:

Міжнародний кримінальний суд – перший постійний міжнародний судовий орган, створений для притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Основоположним принципом Суду є принцип компліментарності (доповнюваності), згідно з яким Суд може втручатися тільки тоді, коли національні системи правосуддя не хочуть або не можуть розслідувати та притягти до кримінальної відповідальності винних у скоєнні геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів. 

Коаліція за Міжнародний кримінальний суд – глобальна мережа організацій громадянського суспільства в 150 країнах – об’єднує партнерські організації з метою зміцнення міжнародної співпраці з МКС, забезпечення справедливості, дієвості та незалежності рішень суду, забезпечення видимості та універсальності доступу до правосуддя, а також роботи в напрямку прийняття дієвого національного законодавства, яке забезпечує справедливість для жертв військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Детальну інформацію розміщено на сайті www.coalitionfortheicc.org.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter