У парламенті обговорюють створення “збалансованої системи” соцвиплат

Дата: 16 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

У парламентському Комітеті з питань економічного розвитку обговорюють зміну чинної системи соціальних виплат. 

Про це розповів голова комітету Дмитро Наталуха в інтерв’ю “Укрінформу”. 

Дмитро Наталуха. Фото: Верховна Рада України

В умовах повномасштабної війни кількість громадян, яким потрібна допомога та соціальний захист, значно зросла. 

Для порівняння, у 2022-му лише із січня до листопада на соцвиплати з бюджету виділили понад 374 мільярди гривень, у 2023-му за рік – 450 мільярдів, а у 2024-му ця сума має збільшитися, за прогнозами урядовців, ще на понад 8 мільярдів гривень, до 469,4 мільярда. Це виплати пенсій, надбавок та підвищень до них, гроші на соціальний захист тих, хто потрапив у складні життєві обставини, підтримка малозабезпечених, допомога людям з інвалідністю тощо.

Інтерв’юєр Василь Самохвалов поцікавився у Наталухи, чи не потрібно у питанні “соціальщини” “якось… по носу постукати населення?”. 

“Це радянський спадок. Він закарбувався у Конституції, на жаль, де чорним по білому написано, що Україна – це соціальна держава, і купа соціальних гарантій… Я вважаю, якісь соціальні послуги держава має продовжувати надавати, але обсяг їх, я з вами погоджуюся, напевно має бути скорочений. І, мені здається, в умовах і дефіциту бюджету, і зниження допомоги ми, напевно, будемо переглядати це. Тобто має бути створена інша, більш збалансована система, яка враховує нові реалії, а не реалії 80–90-х років”, – відповів голова парламентського комітету. 

Про те, що формулювання про соціальні та економічні права людини в сучасній редакції української Конституції є декларативними, погоджуються деякі правозахисники. Так, у 2019 році, коли президент Володимир Зеленський заявляв про наміри його команди вносити зміни до Конституції, то правозахисник Володимир Яворський у коментарі ZMINA говорив, що “українська Конституція загалом у радянському стилі має багато нездійсненних декларацій”. 

Детальніше про це можна почитати за посиланням

Також економісти прогнозують, що вже за кілька років пенсіонерів в Україні буде більше, ніж громадян, що працюють. Водночас економічне навантаження на кожного працівника зросте з 15,7 тисячі гривень у 2021 році до 28,7 тисячі у 2030-му.  

Нагадаємо, що з початку поточного року уряд виплатив вже 37 мільярдів гривень соцвиплат.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter