Російські силовики розігнали багатотисячну акцію протесту на підтримку ув’язненого активіста з Башкортостану

Дата: 17 Січня 2024
A+ A- Підписатися

У російській автономній республіці Башкортостан силовики розігнали багатотисячну акцію протесту на підтримку місцевого активіста Фаїля Алчинова, якого суд відправив до колонії на чотири роки за нібито “розпалювання міжнаціональної ворожнечі”. Чоловік відомий у регіоні тим, що виступає за збереження екології та проти мобілізації башкирів на війну в Україну. 

ZMINA розповідає, що відомо. 

Фаїль Алчинов. Фото: proufo.ru

Фаїль Алчинов – 37-річний екоактивіст, який став відомий у регіоні після масових протестів проти видобутку копалин на горі Куштау, що завершилися перемогою протестувальників. З Куштау в регіоні пов’язані народний епос та багато легенд, тож її вважають важливим символом культурної спадщини башкирів.

Алчинов був членом кількох організацій, що відстоювали права корінного народу, а одну з них російська влада кілька років тому визнала “екстремістською”. Активіста російські силовики затримували й до минулого року, втім кримінальних проваджень щодо нього не відкривали.  

У 2022-му, коли в Росії оголосили проведення мобілізації, Алчинов виступив проти цього та закликав жителів республіки не відправляти чоловіків на війну. Активісти, які раніше боролися за збереження гори Куштау, почали утворювати в регіоні групи для збройного опору, як розповідали журналісти. 

У квітні 2023 року Алчинов виступив на акції протесту проти геологорозвідувальних робіт у районі села на гірському хребті Ірандик. Учасники вимагали, щоб влада не видавала ліцензії на розвідку та розроблення надр без згоди народних сходів. 

“Вірмени поїдуть на свою батьківщину, “кара халик” – до себе, росіяни – у свою Рязань, татари – у свій Татарстан… Ми не зможемо переселитися, ми не маємо іншого будинку, наш будинок тут!” сказав він тоді башкирською мовою. 

Лінгвістична експертиза, яку проводили російські силовики, встановила, що словосполучення “кара халик” буквально перекладається як “чорний народ”, тож Алчинова звинуватили в “розпалюванні міжнаціональної ворожнечі”. Сам активіст наполягає, що словосполучення в башкирів має значення “простий народ” і не має в собі принизливого сенсу.

Люди на акції біля будівлі суду, 15 січня 2024 року. Скриншот відео

Російський суд визнав Алчинова винним та відправив до колонії на чотири роки. Напередодні оголошення вироку на підтримку активіста зібралася багатотисячна акція протесту, яку не розганяли силовики. Акцію 17 січня розганяли палицями та сльозогінним газом. 

У підсумку щодо подій 17 січня відкрили кримінальне провадження за статтею про масові заворушення. На тлі цього в регіоні почалися перебої в роботі одного з месенджерів та інтернету загалом. 

Нагадаємо, що аналітики раніше звертали увагу на те, що російська влада намагається відправляти на війну проти України етнічні меншини та представників корінних народів.

Корінними вважають народи, які проживають у багатоетнічних суспільствах незалежних країн і є нащадками тих, хто населяв ці території в період завоювання, колонізації або встановлення наявних кордонів. У 2007 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила декларацію про права корінних народів, адже, за даними організації, у більш ніж 70 країнах світу до таких належать 370 мільйонів людей, а багатьом з них загрожує зникнення.

Згідно з декларацією, на території проживання корінного народу без його згоди чи прохання не можна вести будь-яку військову діяльність. У статті сьомій також ідеться про те, що “корінні народи мають колективне право на життя в умовах свободи, миру та безпеки як самобутні народи й не мають зазнавати жодних актів геноциду чи будь-яких інших актів насильства”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter