Російським юристам вдалося звільнити з колоній “ЛНР” та “ДНР” близько 50 українських цивільних заручників
У липні 2023 року російським адвокатам, які працюють з Центром громадянських свобод, вдалося звільнити з місць несвободи, які розташовані на окупованих територіях Луганської та Донецької областей, приблизно 50 цивільних заручників.
Про це ZMINA розповів експерт Центру громадянських свобод Михайло Савва.
За його словами, всіх цих людей утримували там без будь-яких звинувачень та підстав.
“Наприклад, адвокат подає скаргу прокурору області, у якій пише про конкретну цивільну людину та просить пояснити підстави її утримання у виправній колонії та чи є щодо неї вирок суду. Тоді російський прокурор звертається до керівника колонії, де утримують цю особу, з питанням, на яких підставах він там перебуває. Той пише, що ніяких підстав немає і людину звільняють”, – каже професор.
Савва додає, що насправді таких випадків не дуже багато, але й не дуже мало. Бранців вдалося звільнити з російських в’язниць завдяки роботі російських юристів. Останні використовували норми російського законодавства.
У всіх звільнених, як додає експерт, окупаційна влада бере підписку про те, що вони залишаються на ТОТ. Попри те, що це незаконно та не прописано у російському законодавстві. Деякі люди, дійсно, залишаються у тимчасово окупованих Донецькій або Луганських областях, а деякі виїжджають.
“Також не варто забувати, що РФ не казала, що не визнає права людини чи міжнародне гуманітарне право. Це можна використовувати й ми це робимо”, – зазначив він.
Нагадаємо, російська омбудсманка Тетяна Москалькова досі не надала жодної інформації щодо понад 1900 зниклих цивільних, списки яких Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець передав їй у січні під час зустрічі в Анкарі.
Як відомо, у січні 2023 року під час третього раунду перемовин між Москальковою та Лубінцем посадовці говорили про пришвидшення повернення українських військовополонених та звільнення цивільних заручників, яких утримують у РФ.
Український Омбудсман передав російській стороні списки з близько 2 тисяч цивільних осіб, щодо яких Україна не має інформації, де вони перебувають та в якому фізичному стані.
Лубінець уточнив, що за основу формування списків узяли віковий ценз та передали перший список осіб, яким виповнилося понад 70 років, а також список громадян України, яким виповнилося більш як 65 років і які перебувають у важкому медичному стані.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу ys@zmina.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової Місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.