Кримського політв’язня Костянтина Давиденка на місяць помістили до ШІЗО за проукраїнські погляди. Його звільнення домоглися інші в’язні

Дата: 13 Червня 2023
A+ A- Підписатися

Росіяни помістили бранця Кремля Костянтина Давиденка на місяць до штрафного ізолятора (ШІЗО) за проукраїнські погляди, проте інші в’язні домоглися його звільнення раніше. 

Про це Об’єднанню родичів політв’язнів Кремля розповів його адвокат.

Костянтин Давиденко

Правозахисна організація нагадує, що росіяни незаконно утримують громадянина України Костянтина Давиденка у виправній колонії (ВК) №23 в Саратовській області.

Чоловік відкрито висловлює своє ставлення до війни Росії проти України та спілкується на ці теми з іншими арештантами. За це заступник з виховної роботи помістив українця до ШІЗО на місяць попри те, що максимальний термін тримання в ізоляторі – 15 діб.

“На щастя, багато ув’язнених цієї колонії, переважно з Кавказу та Центральної Азії, мають проукраїнські погляди та розуміють, що за критику режиму сьогодні закрили Констянтина, а надалі можуть переслідувати їх. Вони домоглися звільнення Давиденка із ШІЗО як однієї з умов стабільного виробництва на швейному цеху, де Костянтин та інші в’язні постійно працюють”, – мовиться в повідомленні правозахисників.

Повідомляється, що з початку повномасштабного вторгнення росіян у ВК №23 зменшилося фінансування, що призвело до погіршення харчування в’язнів та відсутності ремонту – вже рік, як у колонії тече дах. Як і до багатьох інших колоній, до саратовської також приїздять вербувальники на геноцидальну війну проти українського народу. Щомісяця вони забирають кілька сотень в’язнів.

Адвокат повідомляє, що стан здоров’я Давиденка залишився незмінним: бранець страждає через постійні головні болі, хворі зуби та підвищення тиску. 

За його словами, Костянтин тримається та дуже хоче додому, сподіваючись на обмін.

Як відомо, у своїй щорічній доповіді “Ситуація з правами людини в Автономній республіці Крим та м. Севастополь, Україна” Рада Європи констатувала, що за роки окупації на півострові значно погіршилося становище зі свободою слова, особливо після запровадження суворого екстремістського законодавства. У Раді Європи його вказали, що його застосовують для надмірного та непропорційного переслідування критиків.

Загалом середовище на півострові лишається несприятливим для свободи вираження думок та свободи слова серед ЗМІ, підкреслили автори доповіді. У документі йдеться, що Секретаріат Ради Європи продовжує отримувати повідомлення, що свідчать про втручання у свободу вираження та свободу слова. Укладачі доповіді прирівнюють такі втручання до цензури.

Нагадаємо, російській силовики затримали Костянтина Давиденка в тимчасово окупованому Сімферополі 11 лютого 2018 року. За даними ФСБ, він нібито передавав спецслужбам України державні таємниці з окупованої території.

13 лютого 2018 окупаційні силовики оприлюднили відео, на якому Костянтин заявив, що він прибув до Криму за завданням СБУ. На відео помітно, що в нього вибиті передні зуби, тож правозахисники зробили висновок, що Давиденка катували задля “зізнавальних свідчень”.

У червні 2019 року чоловіка засудили до десяти з половиною років, а в жовтні  2019-го “суд” пом’якшив покарання до семи років позбавлення волі. В цей же період його внесли до списку обміну полоненими, але повернення додому так і не відбулося.

За останніми даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, Росія незаконно утримує 182 кримських політв’язнів, серед яких 116 кримських татар.

За оцінюванням правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.
 
“Крим SOS” указує, що сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить 699 років і 9 місяців.
 
Правозахисна організація наголошує, що ігнорування воєнних злочинів російських окупантів призвело до погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму. А відсутність реакції міжнародної спільноти на окупацію Криму та подальші злочини окупантів полегшили Росії завдання з перетворення півострова на плацдарм для вторгнення на материкову Україну рік тому.
 
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter