Верховний суд Нідерландів остаточно повернув “скіфське золото” Україні

Дата: 09 Червня 2023
A+ A- Підписатися

Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення Апеляційного суду Амстердама та наказав повернути експонати з кримського музею, які поїхали на виставку ще до російської анексії півострова, Україні. 

Про це йдеться в рішенні суду. 

Фото: culture.voicecrimea.com.ua

Понад пів тисячі експонатів, серед яких бронзові, керамічні та дерев’яні вироби, ще в лютому 2014-го вивезли до археологічного музею в Амстердамі, де відкрилася виставка “Крим: золото і таємниці Чорного моря”. Артефакти зібрали з чотирьох кримських та одного київського музеїв, а вартість цінностей оцінювали в приблизно мільйон євро.

У МЗС України повідомили про заплановані переговори з музеєм Алларда Пірсона про механізми повернення “скіфського золота” після переможного для Києва рішення нідерландського суду.

У серпні того ж 2014-го виставка дійшла кінця, втім експонати повертати до музеїв окупованого півострова не стали, адже в раніше укладених договорах було вказано, що власником експонатів виступає держава Україна в особі українського музейного фонду.

Експонати з Києва відправили на батьківщину ще 2014-го, але експонати з Криму досі містяться в запасниках Музею Алларда Пірсона.

Фото: Bart Maat / EPA

У грудні 2016 року окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути “скіфське золото” Україні. Судді тоді погодилися з апеляцією адвокатів до конвенції ЮНЕСКО, за якою культурна спадщина належить суверенній державі, а оскільки Крим таким не є, то експонати мали передати Україні. Вже у 2021 це рішення підтвердив Апеляційний суд Амстердама, але його оскаржили “кримські музеї”. 

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну представники російських окупантів не могли знайти собі адвокатів, бо всі відмовлялися від роботи з ними. 

Верховний суд Нідерландів поставив крапку в суперечці та наказав повернути “скіфське золото” державі Україна. 

Міністерство закордонних справ України вже привітало це рішення. 

Нагадаємо, що 2014 року кількість музейних предметів фонду України в тимчасово окупованому Криму була близько 1,2 мільйона одиниць. На півострові діяли 26 музеїв і п’ять історико-культурних заповідників державної та комунальної форми власності. Утім, з початку тимчасової окупації півострова росіяни почали систематично привласнювати та переміщувати на свою територію цінні експонати. 

Українська влада вже казала, що про завершення війни можна буде говорити, коли Росія, зокрема, поверне викрадені експонати та сплатить репарації. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter