За минулий рік 16 українських видавництв надрукували менш ніж половину книжок державною мовою: це є порушенням мовного законодавства
Мовний омбудсман перевірить 16 українських видавців на дотримання вимог законодавства про державну мову. За даними Книжкової палати, у 2022 році вони видали українською менш як 50% книжок, що вважається порушенням мовного законодавства.
Про це повідомили в пресслужбі уповноваженого із захисту державної мови.
Так, відповідно до статті 26 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яка набрала чинності 16 липня 2021 року та регламентує використання державної мови у сфері книговидання та книгорозповсюдження, видавець зобов’язаний видавати державною мовою не менш ніж 50% усіх виданих ним упродовж року назв книжкових видань.
Ця вимога не поширюється на видавничу продукцію, видану кримськотатарською мовою, а також іншими мовами корінних народів чи національних спільнот України коштом державного або місцевих бюджетів.
Також частка книжкових видань державною мовою в загальній кількості назв книжкових видань, наявних у продажу в кожній книгарні або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, має становити не менш ніж 50%.
Раніше ZMINA писала, що в понад 20 країн світу відправили близько 600 тисяч книг для українських дітей, які були вимушені покинути дім через повномасштабне російське вторгнення. У межах урядового проєкту “Книжки без кордонів” вдалося надрукувати щонайменше 100 тисяч книжок для дітей. Книги, за словами урядовців, допомагають тримати зв’язок з переселенцями як усередині країни, так і за її кордонами.
Нагадаємо, що Видавництво Ростислава Бурлаки видало українською мовою книжку з психології авторства росіянки Наталії Терещенко, проте в тексті анотації немає інформації щодо наявності в письменниці громадянства країни-агресора, а також вказівки на те, що це переклад з російської.
Авторка книги “Метелик у кулаці, або Невловимий оргазм” – російська лікарка з Воронежа, неврологиня, вертебрологиня, психологиня і сексопатологиня є “в абсолютно українському виданні українською, без жодної згадки про країну, де вона безпосередньо проживає і платить податки”.