Мешканцям ТОТ нарешті можуть дозволити реєструвати народження, шлюб, розлучення та смерть без суду
Кабінет Міністрів України підтримав законодавчу ініціативу Мін’юсту та Мінреінтеграції, які пропонують запровадити позасудову (адміністративну) процедуру державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованих територіях.
Про це повідомили в уряді.
З 2014 року українські посадовці так і не врегулювали цілої низки юридичних викликів для мешканців тимчасово окупованих територій.
До прикладу, з 2018 рокуі в Україні дозволили РАЦСам приймати “документи” про народження та смерть, а вишам – брати до уваги інформацію з освітніх документів, виданих у російській окупації. Втім, цього, як казали правозахисники, було замало, адже поза увагою держави лишались медичні довідки, трудові книжки, договори про продаж нерухомості, документи з усиновлення та багато інших.
Для реєстрації слід було йти до суду, а тому, наприклад, лише 5% народжених в російській окупації дітей мають українське свідоцтво.
Якщо підтриманий урядом законопроєкт ухвалить парламент, то народження, шлюб, розлучення чи смерть на ТОТ можна буде зареєструвати без звернення до суду.
Працюватиме це так: людина звертається до органів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) із документами, виданими окупаційними адміністраціями або медичними закладами на ТОТ, і отримує на заміну українське свідоцтво.
Таку процедуру можна буде провести як в органах юстиції в Україні, так і в закордонних дипустановах.
В уряді наголошують, що майбутнє ухвалення закону “жодним чином не означатиме визнання правомірності тимчасової окупації й цілком відповідає міжнародним стандартам, сформульованим Міжнародним судом ООН та Європейським судом з прав людини”.
“Цей крок є одним з елементів деокупації, адже після звільнення територій фактична реальність, де люди впродовж 9 років народжувались, одружувались, розлучались і помирали, має відповідати юридичній реальності в державних реєстрах”, – пояснюють посадовці.
Нагадаємо, що правозахисники ще декілька років тому радили владі, як знайти межі в роботі з документами, виданими в окупації.
Детальніше про це можна прочитати за посиланням.