Кулеба закликав створити спеціальний трибунал для керівництва РФ через її злочин агресії (доповнено)

Дата: 14 Липня 2022
A+ A- Підписатися

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав створити спеціальний трибунал для притягнення вищого військового та політичного керівництва Російської Федерації до відповідальності за скоєні в Україні злочини.

Про це він заявив у виступі на Міжнародній конференції “Ukraine Accountability Conference” в Гаазі, інформує пресслужба зовнішньополітичного відомства України. 

Дмитро Кулеба

Під час конференції він повідомив, що Україна звинувачує Росію у вчиненні злочину агресії.

“Разом з іншими державами, організаціями та інституціями ми використаємо всі доступні інструменти, щоб добитися справедливості для тисяч невинних жертв цього злочину, і ми не покладемо рук, допоки винні не будуть притягнуті до відповідальності”,— заявив міністр.

Міністр назвав п’ять основних параметрів, які Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу:

— Спецтрибунал буде базуватися на правилах і підходах, які застосовуються Міжнародним кримінальним судом і викладені в його Римському статуті. Він розслідуватиме та переслідуватиме злочини агресії проти України, вчинені на її території, як це визначено статтею 8 bis Римського статуту.

— Юрисдикція спецтрибуналу поширюватиметься на всі події з лютого 2014 року, початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

— Спеціальний трибунал матиме юрисдикцію щодо фізичних осіб, які здійснюють ефективний контроль над або безпосередньо керують політичними чи військовими діями держави.

— Офіційний статус підсудного, такий як статус глави держави, чи офіційний статус іншої посадової особи держави, не звільнятиме таку особу від індивідуальної кримінальної відповідальності та не пом’якшуватиме покарання.

— Спеціальний трибунал розглядатиме лише злочини агресії проти України та буде створений як міжнародний спеціальний кримінальний ad hoc трибунал для розгляду збройної агресії Росії проти України.

Кулеба роз’яснив, що у той час, як міжнародне кримінальне правосуддя має достатні інструменти для розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду, наявні інституції постають перед об’єктивними правовими перешкодами у розслідуванні злочину агресії проти України.

Саме тому необхідне створення Спеціального трибуналу, який буде здатен притягнути до відповідальності керівництво Росії саме за цей злочин.

Якщо немає відповідних інструментів, які дозволяють нам здійснити правосуддя, ми повернемося до самих витоків міжнародного кримінального правосуддя, щоб їх створити.

Дмитро Кулеба

Глава МЗС України нагадав, що ініціативу створення спеціального трибуналу вже підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європейський парламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ, сейм Литовської Республіки.

Крім того, під час конференції президент України Володимир Зеленський закликав до створення компенсаційного механізму для жертв російської агресії.

Володимир Зеленський

Президент зазначив, що українські правоохоронні органи зареєстрували вже понад 34 тисячі злочинів, пов’язаних з російською агресією, починаючи з 24 лютого. 

“Наявні судові установи з юрисдикційних причин не можуть притягнути до відповідальності усіх винних саме у первинному злочині агресії. Тому потрібен спеціальний трибунал щодо цього злочину російської агресії проти України. Трибунал, який забезпечить справедливе і законне покарання тих, хто розпочав цю історію катастрофи і трагедії”, – сказав президент. 

Він наголосив при цьому, що окрім такого трибуналу потрібен інструмент компенсації всіх збитків за завдану агресію.

“Час безжальний і грає на руку Росії. Люди не вміють довго чекати справедливості. Якщо справедливість забарилась, люди відчувають, нібито її немає… Щоб забезпечити відчуття, що справедливість відновлюється, потрібно не тільки покарати винних, потрібно дати жертвам злочинів повну допомогу і відбудувати усе зруйноване цією агресією”, – попередив глава держави.

Він додав, що, на думку України, компенсація збитків може відбуватися за рахунок російських активів і коштів, які розташовані за кордоном Росії в інших юрисдикціях. Він подякував Канаді за дозвіл конфіскувати російські активи та передавати їх на відбудову України і закликав зробити цей процес глобальним.

Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні закликав міжнародних партнерів визнати Росію державою-терористом. 

Нагадаємо, Російська Федерація під час повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населеннявоєнними злочинами та злочинами проти людяності.  

Із 24 лютого до 15 червня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 4 452 випадки загибелі та 5 531 випадок поранень цивільного населення України після повномасштабного російського вторгнення. Серед загиблих – 1 712 чоловіків, 1 144 жінки, 107 дівчаток та 106 хлопчиків, а також 67 дітей та 1 316 дорослих, стать яких поки що невідома. Крім того, поранені 1 130 чоловіків, 785 жінок, 124 дівчинки, 163 хлопчики, а також 172 дитини та 3 157 дорослих, стать яких невідома. В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.

Руйнування внаслідок російського вторгнення в селі Боромля Сумської області

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило 6,5 мільйона людей утекти за кордон. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.

За даними президента України Володимира Зеленського, з початку повномасштабного вторгнення Росія незаконно депортувала 2 млн громадян України до різних регіонів своєї території. 

Напередодні в коментарі виданню ZMINA Спеціальний представник ЄС з прав людини Еймон Гілмор заявив, що для України важливо ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

  • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
  • катування і нелюдське поводження;
  • зґвалтування;
  • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
  • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
  • використання населення як “живих щитів”;
  • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
  • викрадення і незаконні арешти цивільних;
  • взяття заручників;
  • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
  • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
  • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
  • використання отруйних речовин;
  • напади на релігійні й культурні установи;
  • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter