Правозахисники запустили інформаційну кампанію проти мови ворожнечі “Слова Ранять”
Правозахисники запустили інформаційну кампанію проти мови ворожнечі “Слова Ранять”.
Про це повідомила голова громадської організації “Інсайт” Олена Шевченко.
За її словами, в метро та на вулицях Києва з’являться плакати з розповсюдженими стереотипами і упередженнями щодо жінок, мігрантів та гомосексуалів. Пізніше кампанія продовжиться у Дніпрі та у Львові.
“Мова ворожнечі – це висловлювання, які підтримують або виправдовують ненависть до групи людей. Її використання в публічному просторі чи приватному житті так чи інакше сприяє розповсюдженню злочинів на ґрунті ненависті. Слова не тільки залишають шрами, вони спонукають до реальних дій – фізичної агресії та насильства”, – йдеться у повідомленні на сторінці кампанії.
В організації відзначають, що держава не веде належним чином облік таких правопорушень. Цифри, які називає поліція та громадські організації, відрізняються. Але є один пункт, де показники сходяться – незначна кількість обвинувальних вироків.
До суду дійшли лише 3 справи із 157 зареєстрованих в поліції в 2015 році, звітує поліція в ОБСЄ.
Тільки 1 з 5 злочинів на ґрунті ненависті потрапляє до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Щонайменше в половині випадків постраждалі повідомляють в поліцію. Частіше за все такі злочини розслідуються як звичайне хуліганство або взагалі не фіксуються правоохоронними органами.
Ініціатори кампанії вважають, що практика ігнорування злочинів на ґрунті ненависті пов’язана з застарілим законодавством та відсутністю професійної підготовки працівників поліції.
“Ефективне попередження злочинів, в основі яких лежить ненависть, можлива у разі створення спеціального департаменту поліції, свідчить закордонний досвід Норвегії та інших розвинених країн. Вимагаємо створити пілотний проект в місті Києві, сформувавши спеціальний департамент з попередження, виявлення та реагування на злочини на грунті ненависті”, – підсумовують правозахисники.