Цинізм без меж: судді-зрадники під шум війни намагаються повернути владу і гроші через Раду
Ви знаєте, я думав, є все-таки межа цинізму і бажанню влади й грошей. Що війна багато чого змінює. Очевидно, не для всіх.
Прямо зараз, коли почалася вирішальна для цієї війни битва за Схід України, судова мафія намагається проштовхнути через парламент рішення, яким дозволить усім суддям-зрадникам повернутися на посади й відсудити шалену кількість грошей. І одночасно фактично скасує судову реформу, яку ми так довго і так складно запускали.
Пам’ятаєте, за кілька днів до війни звільнилися 10 членів Вищої ради правосуддя, злякавшись перевірки Етичною радою з міжнародниками? Через це ВРП втратила кворум і не може зараз, наприклад, звільняти суддів-зрадників.
Так от. Зараз у парламенті судді проштовхують низку абсолютно неконституційних рішень з відновлення ВРП. Одним з них, наприклад, повноваження ВРП хочуть передати Раді суддів. Нагадаю, це саме той орган, який на догоду судовим мафіозі два місяці не виконував прямої вимоги закону щодо делегування своїх членів до Етичної ради. І в такий спосіб блокував судову реформу, а з нею – міжнародну допомогу Україні.
Очолює Раду суддів і одночасно цю ганебну кампанію в парламенті Богдан Моніч, якого на посаду голови Ради суддів привели Вовк і Портнов. На кого працюють останні, думаю, нагадувати не треба.
Робиться це все в класичному геббельсівському стилі під соусом “ну і що, що неконституційно, нам суддів-зрадників треба звільняти”.
Але вийде все навпаки. Через порушення Конституції (за нею звільняти суддів може лише ВРП) навіть найвідвертіші судді-зрадники через наші суди або ЄСПЛ зможуть поновитися на посадах. А ми їм виплачуватимемо шалені компенсації з бюджету, який інакше витрачався б на відновлення країни й лікування ветеранів.
Ну і, звісно, ці зміни до закону повністю руйнують реформу і повертають судову систему в часи Януковича. Бо фактично скасовують конкурсний добір членів ВРП і перевірку кандидатів Етичною радою з міжнародними експертами в складі.
А це робиться взагалі прямо на догоду путіну. Цитую частину його звернення щодо “безчинств на Украінє”, яке безпосередньо передувало початку війни: “По требованию Запада киевские власти отдали представителям международных организаций преимущественное право отбора членов высших судебных органов – Совета правосудия (ВРП) и Квалифкомиссии судей (ВККС)”.
Зовсім непалєвно, правда?
Я вже не кажу про те, наскільки руйнування реформи зашкодить нашій інтеграції до ЄС (в опитувальнику ЄС, про який говорив президент, питання верховенства права – #1).
Найцікавіше, що ми вже кілька днів, як непублічно надіслали представникам судової влади й до Комітету з правої політики модель, як це можна зробити оперативно, конституційно і цілком відповідно до судової реформи. Нашу заяву з цього приводу можна почитати тут.
Але членам комітету (не всім, але великій його частині) це, вибачте, до одного місця. Судова мафія і путін їм, схоже, рідніші.
Все ще є час це виправити, але небагато. Я прошу всіх, хто долучений до цього процесу, звернути на це максимальну увагу і вибрати конституційне рішення, яке не руйнує реформи.
P.S. Як і раніше, під час вибору “писати щось чи не писати публічно” я керуюся не тим, критикує це чи не критикує владу, а тим, наближає це чи не наближає перемогу.
По який бік від перемоги путін і судова мафія, ми всі добре знаємо.
Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE, доктор юридичних наук