Майже кожний 10-й поліцейський виправдовує тортури – дослідження
Майже кожен 10-й поліцейський (9% опитаних) виправдовує застосування тортур проти ворогів з будь-якою метою. Таку думку також підтримують 6% суддів та 8% журналістів.
Про це свідчать результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Результати дослідження представляються 5 та 6 липня на міжнародній конференції “Права людини в Україні: точка відліку”, передає кореспондент Центру інформації про права людини.
Представлене у дослідженні опитування окремих експертних груп показує, що значна більшість суддів, поліцейських та журналістів переконані, що не можна виправдовувати злочини, вчинені під час бойових дій українськими військовими та учасниками добровольчих батальйонів, проте великий відсоток також вважає, що обставини війни мають бути пом’якшувальними факторами при розгляді справи – це 1/3 опитаних суддів, 1/5 поліцейських та 1/3 журналістів.
Більш того, серед суддів та поліцейських знайшовся невеликий відсоток таких, які виправдовують застосування тортур проти ворогів з будь-якою метою. Так вважають 6% суддів, 8% журналістів та 9% поліцейських.
Серед правозахисників тільки 2% виправдовують тортури ворогів, а 15% зазначили, що обставини війни мають бути пом’якшувальними факторами при розгляді справи.
Заступник голови Національної поліції України Костянтин Бушуєв прокоментував статистику по поліцейським:
“Це біда! Втім, якби ми поставили таке запитання ще років п’ять тому, то в нас результати були б набагато гірші. Тому що це пережиток минулого і стереотип радянського міліціонера, який користувався простим лозунгом “Ціль виправдовує засоби”. Я категорично не згоден з таким формулюванням і вважаю, що всі процедури мають відбуватись в чіткій відповідності до закону. В жодному законі не написано, що до людини можна застосовувати заходи фізичного чи морального впливу для досягнення якогось конкретного результату”.
Бушуєв запевняє, що дані опитування стануть поштовхом для подальших змін у поліції, адже філософія нової поліції полягатиме в тому, що в ній не має бути місця таким переконанням.
“Можу вам сказати точно, що цей дзвіночок почутий і ми продовжимо роботу, щоб ст. 3 Конституції України була догмою в роботі кожного поліцейського”, – підсумовує правоохоронець.
Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірма “Юкрейніан соціолоджі сервіс” опитав, зокрема, 180 суддів, 206 поліцейських, 100 журналістів та 103 правозахисників. Опитування професійних груп репрезентують тенденції та оцінки представників цих цільових груп. Опитування відбулось в рамках соціологічного дослідження “Права людини в Україні” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Раніше Центр інформації про права людини повідомляв, що, згідно з дослідженням, кожен п’ятий українець (21%) вважає, що злочини, вчинені українськими військовими в зоні бойових дій, можуть бути виправдані. Причому 11,3% говорили про виправдання нетяжких злочинів, а 9,8% – про будь-які.
Водночас 48% опитаних засудили такі дії військовослужбовців, вважаючи, що за таке необхідно карати за всією суворістю, проте 23%, не відкидаючи необхідності покарання, вважають військові умови певними пом’якшувальними обставинами.
Найбільш рішуче з приводу подібних ситуацій налаштовані мешканці Донбасу, більше 80% яких вважають, що жодних виправдань для таких злочинів бути не може. Тоді як найбільш “ліберально” налаштовані жителі Заходу, серед яких лише 37% однозначно засуджують подібні практики, а 28% – частково їх виправдовують.
Проти застосування тортур до захоплених у зоні бойових дій ворогів висловилися 80% опитаних, тоді як 14% припускають таку можливість (8% – аби добитися відповідних відомостей і 6,8% – аби адекватно відповісти на аналогічні дії ворога). Причому варто зазначити, що частка тих, хто виправдовує тортури, вище у Західному та Центральному регіонах (де, відповідно, 19% та 15% опитаних знаходять виправдання таким діям). А 96% опитаних мешканців Донбасу вважають тортури неприпустимими.