Зеленський посилив санкції щодо Шарія та видання “Страна”: що про це кажуть експерти?
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про накладення санкцій на фізичних та юридичних осіб, яким доповнив список підсанкційних осіб та посилив обмеження, зокрема, щодо підозрюваного у держзраді блогера Анатолія Шарія та видання “Страна”.
Відповідний указ опублікували на сайті Офісу президента.
Указом застосовують санкції щодо так званого генерального прокурора “ЛНР” Вадима Лященка, трьох членів “територіальних виборчих комісій” окупаційної адміністрації у Криму, блогера Анатолія Шарія та його дружини Ольги, а також редактора сайту “Страна” Ігоря Гужви.
Як пояснюють у Лабораторії цифрової безпеки, загалом указ передбачає блокування 10 сайтів, 5 з яких вперше, та 14 сторінок у соціальних мережах.
Щодо Шарія передбачається блокування, зокрема сайтів sharij.net, sharij.online, sharij.com.ua, а також сторінок платформи у фейсбуку та сторінки Ольги Шарій у фейсбуку та телеграмі.
Щодо видання “Страна”, то указ передбачає блокування, зокрема ресурсів strana.ua, strana.news, strana.one, strana.digital, strana.today, а також сторінок видання у фейсбуку, “Одноклассниках”, “ВКонтакте” та телеграмі.
Санкції, як зазначають експерти Лабораторії цифрової безпеки, вкотре впроваджують через застосування пункту “інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України “Про санкції”. Однак цього разу РНБО використала нове формулювання однієї з санкційі , а тому фактично виконувати її мають не українські інтернет-провайдери, а оператори платформ спільного доступу до інформації – тобто соцмережі.
“Хоча це позбавляє українських провайдерів потреби втілювати в життя технічно неможливі заходи з блокування окремих сторінок в соцмережах, незрозуміло, яким чином соцмережі мають підкоритися санкціям та виконувати їх”, – зазначають експерти.
Новий указ, як і старі, передбачає “блокування інтернет-провайдерами доступу до веб-ресурсів/сервісів”, однак цього разу провайдери мають також обмежувати доступ до веб-сайтів, аналогічних за змістом, тобто так званих сайтів-дзеркал. Фахівці кажуть, що цей підхід є сумнівним з точки зору законності та пропорційності.
“Залишається незрозумілим, як саме інтернет-провайдери визначатимуть зміст сайтів, що є аналогічними (ідентичними) до заблокованого контенту. Така вимога межує із покладанням загального обов’язку моніторити контент на провайдерів, що суперечить міжнародним стандартам у сфері відповідальності інтернет-посередників”, – пояснюють вони.
Правозахисники вже не вперше закликають владу погодити із законами інтернет-санкції.
Нагадаємо, що в Україні деякі провайдери не блокують і половини заборонених РНБО сайтів.