Посадка літака Ryanair у Мінську: повідомлення про загрозу вибуху судна розіслали в шість аеропортів Європи
Електронний лист про загрозу вибуху, який, за версією білоруської влади, й став офіційною причиною посадки в Мінську минулого року літака Ryanair з опозиціонером Романом Протасевичем та росіянкою Софією Сапегою на борту, розіслали в щонайменше шість аеропортів.
Про це йдеться у звіті Міжнародної організації цивільної авіації, що опинився в розпорядженні “Нової газети”.
Повідомлення розіслали до аеропортів Вільнюса, Мінська, Софії, Бухареста, Києва та Афін. Останні два летовища його не отримали.
Мінський аеропорт, за даними авторів звіту, отримав лист о 12:56 за місцевим часом, коли літак уже готувався до екстреної посадки. Водночас білоруська влада надала Міжнародній організації цивільної авіації лише скриншоти листа, в якому був указаний інший час отримання, а саме 12:25. Через те що перевірити реальні метадані з наданих знімків неможливо, вони викликають сумніви.
Білоруський диспетчер, зазначається у звіті, повідомив екіпажу літака про отримання листів кількома аеропортами близько 12:30 за мінським часом. Однак, звідки він дізнався про це, невідомо, адже перший такий лист надійшов до аеропорту Вільнюса о 12:25, а до Софії та Бухареста о 12:27 та 12:28 відповідно.
Звернули увагу автори звіту й на те, що білоруська влада не дотримувалася стандартних процедур, які прописано для подібних ситуацій. Так, наприклад, правила безпеки вимагають, щоб і пасажири, і екіпаж у разі загрози вибуху залишили літак, але свідки вказують, що людей не випускали, поки в ньому не провели обшук.
Також під час посадки літака КДБ Білорусі не ввів режим антитерористичної операції попри повідомлення про бомбу на борту.
Раніше диспетчер Олег Галегов, який повідомив пілоту літака, що на борту закладено бомбу, назвав посадку рейса операцією білоруських спецслужб. Чоловік нелегально покинув батьківщину невдовзі після затримання Протасевича та Сапеги.
Нагадаємо, що засновника опозиційного білоруського телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича та росіянку Софію Сапегу затримали торік 23 травня.
NEXTA був основним джерелом інформації про білоруські протести, які почалися в серпні 2020-го, після фальсифікації президентських виборів. Режим самопроголошеного Олександра Лукашенка визнав канал екстремістським, проти Протасевича відкрили кримінальну справу за статтями про організацію масових заворушень, які передбачають покарання до 15 років позбавлення волі. Через це журналіст був змушений просити політичного притулку в Польщі.
Влітку обох затриманих перевели під “домашній арешт”. Правозахисники визнали Протасевича та Сапегу, якій загрожує до шести років в’язниці, політв’язнями.
Фотографія обкладинки: AP